banner-redmi-4aV skutočnosti spoločnosť pracujúca pod taktovkou Elona Muska dodala svojim zákazníkom za uplynulý tok presne 76 230 elektromobilov značky Tesla. Svoj plán, a teda predať aspoň 80 tisíc vozidiel, výrobca nesplnil. Nenaplnenie plánu má hneď niekoľko dôvodov.

Príčiny odhalila vo svojich vyjadreniach samotná spoločnosť Tesla. Podľa nej môžu za zníženú produkciu najmä krátkodobé výrobné priority, na ktoré sa výrobca elektromobilov zameriaval v poslednom kvartáli roka 2016. Ak hovoríme o prioritách, tak pre Teslu to bola predovšetkým zmena hardwéru v autopilotovi. Ďalšou z príčin nenaplnenia predpokladaných čísel je omeškanie dodávok vozidiel k spotrebiteľom. Na vine však nie je spoločnosť sídliaca v legendárnom Silicon Valley, ale možno trochu prekvapivo vina padá na zákazníkov. Až 2750 nových elektromobilov sa síce na sklonku roka 2016 predalo, ale k novým majiteľom si cestu nenašlo, pretože si ich neboli schopní fyzicky prebrať. Tesla tvrdí, že na ceste k spotrebiteľom je momentálne približne 6450 vozidiel, ktoré však do štatistiky úspešných dodávok pribudnú až v 1. štvrťroku tohto roka.

Elon Musk, chairman and chief executive officer of Tesla Motors Inc., speaks in front of a Tesla Model S electric car on day two of the 2010 North American International Auto Show in Detroit, Michigan, U.S., on Tuesday, Jan. 12, 2010. The 2010 Detroit auto show runs through January 24 and features 60 new vehicle premieres. Photographer: Daniel Acker/Bloomberg via Getty Images

„Jednoznačne sme boli schopní obnoviť svoju produkciu a dosiahnuť naše ciele, ale oneskorenie výrobného procesu malo dopad na dodávky za posledný štvrťrok. Aj keď sme sa snažili dať veci do poriadku a dodať všetky vozidlá do konca roka 2016, tak čas vypršal skôr ako sa nám podarilo dostať všetky autá k zákazníkom,“ hovorí Tesla Motors.

Napriek zdanlivému sklamaniu zažíva gigant na pôde elektromobil a automobilov úspech. Výroba má stúpajúcu tendenciu a za uplynulý rok Tesla vyrobila 83 922 vozidiel, čím, samozrejme, prekonala čísla z roku 2015 a zaznamenala medziročný nárast o 64 %. Nárast výroby nie je pre jediným úspechom. V poslednom štvrťroku 2016 prekonali internetové objednávky Modelov S a X čísla z tretieho kvartálu o 24 % a vytvorili nový rekord v počte objednávok za jeden štvrťrok. Aj to nasvedčuje tomu, že dopyt po elektromobiloch spomínaného výrobcu naberá na obrátkach. Uvažuješ o tom, že sa aj ty pridáš k vodičom, ktorí odsudzujú používanie fosílnych palív?

TIP: Tech News: Myslíš si, že o Tesle vieš všetko? Toto je 12 faktov, ktoré ťa zaručene prekvapia

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP