Ak chceme, aby boli elektromobily skutočne ekologické, aj elektrina by mala pochádzať zo „zelených zdrojov“. Jedným z nich je aj Slnko, no čo ak by z neho dokázal elektromobil získavať energiu sám? Na YouTube kanáli The Tech of Tech sa objavilo video o tom, ako by fungovala Tesla Model 3 vybavená solárnou strechou.

Na túto zaujímavú tému upozornil aj portál InsideEVs. Na začiatok treba povedať, že solárna strecha na elektrifikovanom vozidle nie je žiadnou novinkou. Disponuje ňou napríklad exotický plug-in hybrid Fisker Karma, o ktorom sme priniesli bližšie informácie aj v tomto rozhovore s jeho dlhoročným majiteľom.

Solárnou strechou je vybavený napríklad aj hybrid Hyundai Sonata. Jedná sa však o príplatkovú výbavu v hodnote zhruba 6 700 € a počas celodenného státia auta vonku na slnku dokáže dodať energiu iba na 3 až 4 km dojazdu.

Prečo teda výrobcovia túto technológiou masovejšie nenasadzujú do svojich elektromobilov a plug-in hybridov? Odpoveď je veľmi jednoduchá, solárne panely zatiaľ nie sú tak efektívne a cenovo dostupné, aby sa oplatilo implementovať ich do karosérie auta.

NEPREHLIADNI
Rival Tesly sa vyznamenal. Jeho nový elektromobil bude prvým na svete s Dolby Atmos audiom

Lepšie povedané, až doteraz neboli tak efektívne, demonštračné video na kanáli The Tech of Tech ukazuje, že „externá prenosná solárna nabíjačka“ na Teslu Model 3 celkom dáva zmysel, za hodinu totiž autu dodala niekoľko kilometrov dojazdu.

Obrovský potenciál do budúcna

O solárnych paneloch stále platí, že ich obstarávacia cena je pomerne vysoká a ak by mali byť všetky elektromobily či hybridy vybavené touto možnosťou, ich kúpna cena by sa tiež navýšila o niekoľko tisícok eur.

Navyše so situáciami, kedy by solárna strecha mala skutočne plnohodnotné využitie, sa nestretávame každý deň, pri súčasných cenách sa zatiaľ toto riešenie automobilkám jednoducho neoplatí. Technológie sa však neustále vyvíjajú a ceny solárnych panelov klesajú, možno sa jedného dňa dostaneme do bodu, kedy ich implementácia do strechy nebude až tak nákladná.

Efektivita moderných solárnych panelov sa už totiž javí ako dostačujúca. Dôkazom toho je aj spomínané video, respektíve výsledky, ktoré sa podarilo dosiahnuť. Pre experimentálne účely boli na strechu Modelu 3 rozprestreté solárne panely značky Bluetti, každý s výkonom 120 W, píše ItechPost.

NEPREHLIADNI
Čína opätuje útok USA. Armáda zásadne obmedzila používanie elektromobilov Tesly

Chlapík k solárnym panelom pripojil klasickú AC nabíjačku a svoju Teslu nechal nabíjať. Za hodinu pri nie úplne ideálnych podmienkach (priamemu slnečnému svetlu bránili konáre stromov), sa mu podarilo do auta dostať energiu na prejdenie 11 km, čo je naozaj slušný údaj.

Takéto riešenie sa pritom môže hodiť v prípade, že so svojim elektromobilom ide vodič „mimo civilizáciu“, napríklad kempovať a podobne. Za celý deň by sa týmto spôsobom dokázal elektromobil  dobiť na dojazd 100 km.

Pri bežnom dochádzaní do práce a domov, kedy človek denne neprejde ani 100 km, by tak majiteľ elektromobilu pokojne mohol jazdiť úplne zadarmo, bez dodatočného nabíjania zo siete a vystačil by si len s elektrinou získanou zo solárnych panelov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom