Tesla už nie je žiadna malá a neznáma automobilka. Na Slovensku máme stovky Tesiel a bezpochyby ide aj u nás o najpopulárnejšiu značku elektromobilov. Teslám sa dlhodobo venuje aj Jaroslav Kapšo, ktorý je taktiež zakladateľom spoločnosti DriveTesla.sk.

Okrem prenajímania Tesiel na rôzne príležitosti sa Jaroslav venuje aj dovozu a objednávaniu elektromobilov tejto značky, pričom ich každoročne Slovákom sprostredkuje celé desiatky. „Jairo“, ako ho prezývajú v kruhoch elektromobility, prezradil, aký model preferujú Slováci najviac a aj to, aké sú aktuálne rozdiely medzi jednotlivými Teslami vyrobenými v Číne a v Berlíne. Prezradil aj to, prečo je elektromobil z jednej fabriky každý mesiac „iný“. Takéto niečo nerobí žiadna iná veľká automobilka na svete.

V rozhovore sa dozvieš:

  • Ktorý model preferujú Slováci najviac
  • Aké Tesly sa aktuálne na Slovensku dajú kúpiť
  • Aké sú rozdiely medzi autami vyrobenými v Číne a v Berlíne
  • Ktoré model je najlepší z hľadiska ceny/dojazdu
  • Ako prebieha proces objednávania novej Tesly
  • Koľko dokážeš ušetriť pri správnom postupe objednávky

Ktorý model Tesly aktuálne Slováci preferujú najviac?

Ak sa bavíme o objednávkach úplne nových áut, jednoznačne najpreferovanejší je Model Y. Z pohľadu trhu s elektromobilmi, z pohľadu úžitkových vlastností a ceny je to auto najlepšie.

Pomer cena/výkon je pri Modeli Y absolútne bezkonkurenčný, keď berieme ohľad na veľkosť auta, veľkosť kufra, jazdné vlastnosti a dojazd v porovnaní s cenou.

K dispozícii je dnes už niekoľko verzií Modelu Y, ktoré sa líšia veľkosťou či dokonca chémiou batérie. Aké sú rozdiely medzi týmito verziami?

Tá najpredávanejšia a zároveň najzaujímavejšia verzia je Tesla Model Y Long Range. Má najväčší dojazd, je to štvorkolka, má veľmi dobrú výbavu v porovnaní s väčšinou konkurenčných áut. Verziu Long Range si objednáva asi 80 % klientov.

Tieto verzie v minulosti pochádzali čisto z Číny, no odkedy sa otvorila fabrika v Berlíne, čiastočne sa verzie Long Range začali dodávať už aj z nemeckej fabriky. Tento rok začala aj výroba Modelu Y Performance a tie sa momentálne dodávajú iba z Berlína.

Jaroslav Kapšo

Potom máme ešte Teslu Model Y Standard Range, ktorá je ale trochu špecifická. Dlho sa totiž táto verzia ani neponúkala, no pár mesiacov dozadu sa znova začala ponúkať. Na Slovensku ale ešte nie je ani jeden Model Y Standard Range a v zahraničí sa začali dodávať prvé kusy.

Sú teda nejaké rozdiely v kvalite medzi čínskymi a nemeckými Teslami?

Pri Tesle je dôležitá jedna vec, ktorú, pokiaľ viem, ostatné automobilky ani nemajú. Tesla aktualizuje výrobu priebežne. To znamená, že reálne dve autá, medzi ktorými je rozdiel dva týždne pri výrobe, môžu byť iné a pritom pochádzajú z jednej fabriky.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú