Produkcia dostupného elektromobilu nebola pre Teslu už od začiatkov jednoduchá a trápila sa s ňou viac ako rok. Po mnohých prekážkach sa poradilo výrobu ustáliť a zvýšiť jej dennú kapacitu. Elon Musk v oficiálnom e-maily zamestnancom potvrdil, že Tesla produkuje 1 000 kusov Modelu 3 denne a nastal čas zamerať sa na zníženie jeho ceny. 

Tesla Model 3 bola predstavená ešte v lete minulého roka, kedy spôsobila v automobilovom svete veľký rozruch. Skvelé vlastnosti, elektrický pohon a prijateľná cena sa postarali o to, že si túto novinku predobjednali státisíce zákazníkov. Výrobca však nemal výrobnú linku pod kontrolou a dlhé mesiace sa trápil s jej optimalizáciou. Začiatkom júla ale spoločnosť potvrdila, že už dokáže zvládnuť výrobu 5 000 kusov Modelu 3 týždenne. Toto číslo chcel Musk ešte viac navýšiť, a tak trochu pritlačil na svojich zamestnancov.

Ďalší úspech Tesly na seba nenechal dlho čakať

V otvorenom e-maily im koncom novembra napísal, že všetky podsystémy spoločnosti musia byť schopné produkovať 50 jednotiek za hodinu, čo by viedlo k zvýšeniu výroby na 1 000 kusov tohto elektromobilu denne. Krátko na to sa Tesle tento míľnik podarilo dosiahnuť a po pár mesiacoch tak môže z jej linky zísť až 7 000 kusov Modelu 3 za týždeň. Hlavným cieľom spoločnosti je teraz udržať si túto výrobnú kapacitu a zamerať sa na každý detail výroby, ktorý by upravil výslednú cenu tohto dostupného modelu.

Zobraziť celú galériu (0)
Elon Musk / Instagram

Nenechaj si ujsť
Elon Musk na Twitteri oznámil možnú spoluprácu na konkrétnom produkte s automobilovým gigantom

Cieľovou hranicou je pritom suma 35 000 dolárov, ktorú chce Tesla nalepiť na základnú verziu. K tomu však potrebuje vylepšiť aj najmenšie detaily produkcie a pokúsiť sa redukovať cenu výrobného procesu. Tieto informácie podal Elon Musk v e-maily aj svojim zamestnancom.

Je dôležité mať na pamäti, že náklady na auto sa skladajú z približne 10 000 unikátnych procesov a častí. V závislosti od počítania je aktuálna cena Modelu 3 v štandarde 38 000 dolárov, čiže jediná časť či proces stojí zhruba 3,80 dolárov. Nájdenie efektívnejšej ceny je tak hra o penny, aj keď sa to nemusí zdať.“ – napísal Elon Musk svojim zamestnancom, informoval portál Electrek.

Každý aspekt výroby tak teraz potrebuje byť na úrok ceny ešte viac optimalizovaný. Pre Teslu bude tento cieľ ďalšou výzvou, no tou stále ostáva aj udržanie si výrobnej kapacity Modelu 3. Ak by sa však spoločnosti podarilo dosiahnuť aj zníženie ceny na 35 000 dolárov, objednávku na tento elektromobil môže vypísať ešte viac zákazníkov. Pre splnenie požiadaviek všetkých z nich by potom bolo potrebné navýšiť produkciu ešte viac. Kto vie, môže sa raz Tesle podarí produkovať aj 10 000 kusov Modelu 3 týždenne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom