Ľad spôsobuje značné problémy pri prevádzke mnohých strojov, vrátane lietadiel, veterných turbín, elektrických vedení, alebo tiež námorných plošín. Doterajšie spôsoby odstraňovania námrazy a ľadu neboli príliš efektívne, pričom sa využívali aj chemické prostriedky, ktoré nie sú ekologické. Nový 3-vrstvový materiál, termopasca, môže byť aplikovaný na akýkoľvek povrch a svojimi vlastnosťami pomáha s odstraňovaním námrazy či ľadu.

V mnohých odvetviach priemyslu je potrebné zabezpečiť nepretržitú prevádzku strojov, pre ktoré sú rizikom aj nízke teploty spôsobujúce námrazu a tvorbu ľadu. Zamrznutá voda môže predstavovať veľký problém a ovplyvniť celkovú funkčnosť strojov.

Revolučný spôsob odmrazovania

U veterných turbín dochádza pri námraze a ich pokrytí ľadom k vysokým stratám, ktoré predstavujú až 50 % ročnej produkcie elektriny. Pri chemickom ošetrovaní sa zasa využívajú prostriedky, ktoré nemajú dobrý vplyv na životné prostredie. Mechanické odstraňovanie ľadu a odmrazovacie kvapaliny sa však môžu stať minulosťou vďaka novému objavu.

Fototermálna pasca predstavuje 3 vrstvy materiálov aplikovaných na základný povrch, pričom každá vrstva má rozdielne vlastnosti. Princípom tejto termopasce je absorbovanie slnečnej radiácie premieňanej na teplo, ktoré zachytáva vrstva so solárnym absorbérom. Ďalšia 400 μm hrubá vrstva hliníka zasa šíri zachytené teplo na okolitú plochu, pričom straty minimalizuje tretia izolačná vrstva.

Nenechaj si ujsť
Vo Fukušime zaznamenali dôležitý moment, ktorý potešil celý svet

Po nahriatí povrchu zachyteným teplom sa vytvorí tenká mazacia vrstva na rozhraní medzi termopascou a námrazou, alebo ľadom. V dôsledku toho je možné ľad jednoducho odstrániť bez použitia mechanických a chemických prostriedkov. Navyše je tento nový spôsob možné využiť aj v noci, kedy postačí na ohriatie povrchu umelé svetlo. Výskumníci dosiahli s týmto objavom skvelé výsledky nielen v laboratórnych, ale aj v reálnych vonkajších podmienkach.

Fototermálne indukované teplo sa vďaka tomuto 3-vrstvovému materiálu môže stať novým a omnoho účinnejším pomocníkom pri odmrazovaní a odstraňovaní ľadu z povrchu strojov. Každá z týchto troch vrstiev je navyše vytvorená dostupnými materiálmi. Ich spojením tak vznikol cenovo nenáročný a efektívny spôsob pre boj s ľadom, ktorý je veľkým problémom najmä v chladných klimatických podmienkach. Celý princíp fungovania tejto termopasce dokonale zachytáva aj priložené video.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom