Plug-in hybridy zďaleka nie sú tak ekologické, ako to o nich automobilky prezentujú. Dôvod je veľmi jednoduchý. Aby plug-in hybrid dosiahol udávanú spotrebu paliva, ktorá sa v priemere pohybuje na úrovni 1 až 2 litrov/100 km, musí sa pravidelne nabíjať a čo najviac jazdiť v čisto elektrickom režime. Ako ale dokazuje nová štúdia ICCT, s plug-in hybridmi sa ani zďaleka nejazdí na elektrinu toľko, koľko sa pri výpočte ich emisií predpokladá, a tým pádom sú tieto autá ďaleko „špinavšie“.

International Council on Clean Transportation (ICCT) je nezávislá medzinárodná organizácia so sídlom v USA a v jednej zo svojich posledných štúdií sa venovala práve skutočnej produkcií emisií CO2 vozidiel s plug-in hybridným pohonom.

Michal Varga/FonTech

Dáta hovoria jasne v neprospech plug-in hybridov, a to nie len na základe poslednej štúdie vykonanej na americkom trhu, ale aj pri starších štúdiách s rovnakým zameraním, ktoré organizácia vykonala pre európsky aj čínsky trh.

Plug-in hybridy majú 5-krát vyššiu spotrebu než uvádzajú

Štúdia odhalila, že podiel elektrickej, teda ekologickej a bezemisnej jazdy plug-in hybridov je v reálnych podmienkach až o 26-56 % nižší ako sa predpokladá. Zároveň z týchto dát vyplýva, že spotreba paliva býva o 42-67 % vyššia, než udáva americká norma EPA.

Štúdia vykonaná na vzorke európskych motoristov ešte z júna 2022 zasa tvrdí, že priemerná spotreba benzínu je pri plug-in hybridných vozidlách 3 až 5-krát vyššia oproti tomu, čo udáva papierová hodnota WLTP. Tým pádom sú tri až päťkrát vyššie aj emisie CO2, ktoré sa produkujú pri prevádzke auta.

Priemerná spotreba podľa WLTP je pri plug-in hybridoch na úrovni okolo 1,6 l/100 km. V skutočnosti ale vodiči súkromných áut dosahujú priemernú spotrebu 4-4,4 l/100 km a vodiči firemných plug-in hybridov dokonca 7,6-8,4 l/100 km.

Tým, že auto dokáže jazdiť aj s vybitou batériou, vodiči nie sú motivovaní takéto vozidlo nabíjať. Pri firemných autách je im to už úplne jedno, nakoľko pre nich nie je dostatočnou motiváciou ani lacnejšia jazda na elektrinu.

Štúdií je viac, všetky sú s rovnakým verdiktom

Podobných štúdií, ktoré sledujú skutočnú produkciu emisií plug-in hybridných modelov, pribúda čoraz viac a všetky sa zhodujú na tom, že tieto vozidlá sú doslova emisným podvodom.

Podľa štúdie publikovanej na webe Transport and Environment plug-in hybridné vozidlá v niektorých prípadoch produkujú vyššie emisie až o 800 % oproti svojim udávaným hodnotám.

Štúdia porovnáva plug-in hybridy BMW X5, Volvo XC60 a Mitsubishi Outlander. Aj v prípade, že majú všetky tri modely plne nabitú batériu, produkujú až o 28-89 % vyššie emisie, než udáva výrobca.

V prípade jazdy s vybitou batériou je to od 300 do 800 % viac a v režime dobíjania batérie pomocou spaľovacieho motora je to až 12-krát viac oproti papierovým hodnotám.

Dôvod, prečo tieto autá pri nesprávnom používaní produkujú toľkonásobne viac CO2, je jednoduchý. Plug-in hybrid neustále so sebou vláči batériu s hmotnosťou niekoľko desiatok až stoviek kilogramov.

Ak je táto batéria vybitá, ide prakticky o „mŕtvu váhu“ a tým pádom dostáva spaľovací motor viac zabrať, čo logicky vyústi do vyššej spotreby paliva a tým pádom aj do vyššej produkcie emisií.

TOP 5 jazdených elektromobilov pod 20 000 €

Koniec zavádzaniu

Ako uvádza Transport & Environment, nové pravidlá pre výpočet produkcie emisií plug-in hybridov majú oveľa realistickejšie odrážať skutočnosť. Nabíjateľné hybridy totiž až príliš často jazdia s vybitou batériou a stará metóda absolútne neodrážala to, koľko CO2 vypúšťajú pri svojej prevádzke do ovzdušia.

FonTech

Európska únia tak od roku 2025 výrazne zníži podiel hodnoty jazdy v elektrickom režime, s ktorým sa kalkuluje pri výpočte emisií a od roku 2027 bude počítať so skutočnými hodnotami získanými z reálnej prevádzky.

Nové autá sú už povinne vybavené takzvaným „meračom spotreby paliva“, takže bude veľmi jednoduché určiť, koľko kilometrov najazdí plug-in hybrid na elektrinu a koľko na benzín či naftu.

Chyba je v automobilkách

Anna Krajinska, emisná inžinierka v T&E, povedala, že automobilky zvaľujú vinu na motoristov, ktorí podľa nich nejazdia s plug-in hybridmi správne. Nabíjateľné hybridy vo vlastníctve fyzických osôb totiž majú v priemere až trikrát vyššiu produkciu C02 než uvádza výrobca. Pri firemných plug-in hybridoch je to až päťkrát viac.

Problém je ale v skutočnosti vo výrobcoch plug-in hybridov. Automobilky ich často vyrábajú nepoužiteľné v reálnom svete. Auto vybavia malou batériou, slabým elektromotorom a pomalým nabíjaním. Potom je jasné, že motoristi nebudú využívať elektrický pohon tak často, ako si automobilka predstavuje. Každodenné nabíjanie je totiž poriadne otravné.

Mercedes GLE plug-in hybridje na tom oveľa lepšie. Jeho vozidlá disponujú elektrickým dojazdom až do 100 km a vďaka rýchlemu nabíjaniu s výkonom 60 kW sa batéria nabije už do 30 minút.

FonTech

Iné automobilky však ponúkajú aj plug-in hybridy s dojazdom ledva 50 km a pomalým AC nabíjaním, najčastejšie s výkonom 3,7 kW či 7,4 kW, kedy plné nabitie trvá aj tri hodiny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP