Aj keď optický internet je hlavne v mestách už takpovediac samozrejmosťou a ide o momentálne najrýchlejší spôsob pripojenia, stále je v tomto smere čo vylepšovať. Reč je o gigabitovom pripojení, ktoré je v ponuke operátorov skôr raritou ako bežne dostupným produktom.

To sa však čoskoro zmení, nakoľko náš najväčší operátor Telekom, už od pondelka spustí doplnkovú službu Giga, čo je v podstate gigabitový optický internet. Dostupný bude pre programy Magio Internet XL, Magenta Office Internet 2 Standard a Magenta Office 2 Premium. Okrem správneho balíčku, stačí mať FTTH prípojku, ktorú dnes má takmer pol milióna domácnosti.

Len za mesačný príplatok

Čo sa týka rýchlostí, teoretická maximálna rýchlosť downloadu je 950 Mbit/s a 100 Mbit/s pri uploade. Je nutné podotknúť, že v žiadnom prípade nejde o garantované rýchlosti, ale len o maximálne možné. Avšak v prípade, že rýchlosť klesne pod 300 Mbit/s, je potrebné kontaktovať technickú podporu, nakoľko sa to berie ako poruchový stav. Ako upozornil portál DSL.sk, Telekom na pripojenie využíva technológiu GPON, čo znamená že z jedného 2,5 Gbps optického vlákna, sa vyvedie ďalších 20, ktoré putujú do domácnosti zákazníkov.

Nenechaj si ujsť!
Podľa európskeho prieskumu sú na Slovensku jedny z najdrahších paušálov

Do budúcna však operátor má v pláne prechod na rýchlejšie pripojenie, kedy sa tak stane však nevedno. Keďže gigabitový Internet od Telekomu je ako doplnková služba k niektorým balíkom, nebude zadarmo. Poskytovaná bude za 5 € mesačne, pričom pri Magio Internete bude poskytovaná aj 12 mesačná viazanosť (prvý mesiac bude bezplatný). Pre programy Magio Office Internet bude poskytovaná bez viazanosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom