Aj keď optický internet je hlavne v mestách už takpovediac samozrejmosťou a ide o momentálne najrýchlejší spôsob pripojenia, stále je v tomto smere čo vylepšovať. Reč je o gigabitovom pripojení, ktoré je v ponuke operátorov skôr raritou ako bežne dostupným produktom.

To sa však čoskoro zmení, nakoľko náš najväčší operátor Telekom, už od pondelka spustí doplnkovú službu Giga, čo je v podstate gigabitový optický internet. Dostupný bude pre programy Magio Internet XL, Magenta Office Internet 2 Standard a Magenta Office 2 Premium. Okrem správneho balíčku, stačí mať FTTH prípojku, ktorú dnes má takmer pol milióna domácnosti.

Len za mesačný príplatok

Čo sa týka rýchlostí, teoretická maximálna rýchlosť downloadu je 950 Mbit/s a 100 Mbit/s pri uploade. Je nutné podotknúť, že v žiadnom prípade nejde o garantované rýchlosti, ale len o maximálne možné. Avšak v prípade, že rýchlosť klesne pod 300 Mbit/s, je potrebné kontaktovať technickú podporu, nakoľko sa to berie ako poruchový stav. Ako upozornil portál DSL.sk, Telekom na pripojenie využíva technológiu GPON, čo znamená že z jedného 2,5 Gbps optického vlákna, sa vyvedie ďalších 20, ktoré putujú do domácnosti zákazníkov.

Nenechaj si ujsť!
Podľa európskeho prieskumu sú na Slovensku jedny z najdrahších paušálov

Do budúcna však operátor má v pláne prechod na rýchlejšie pripojenie, kedy sa tak stane však nevedno. Keďže gigabitový Internet od Telekomu je ako doplnková služba k niektorým balíkom, nebude zadarmo. Poskytovaná bude za 5 € mesačne, pričom pri Magio Internete bude poskytovaná aj 12 mesačná viazanosť (prvý mesiac bude bezplatný). Pre programy Magio Office Internet bude poskytovaná bez viazanosti.

Pošli nám TIP na článokOperátori