Google ešte v máji predstavil svoje plány na sprístupnenie svojho najnovšieho mobilného operačného systému pre zariadenia s 512 MB až 1 GB RAM. Dnes sa tieto ciele napĺňajú. Na svete je totiž Android Oreo Go edícia, určená špeciálne pre low-end smartfóny.

Nová verzia operačného systému vznikla vďaka projektu Android Go, ktorého poslaním je poskytnúť aj majiteľom slabších zariadení plnohodnotný používateľský zážitok. Ako informuje Google na svojich stránkach, pre naplnenie cieľa bolo potrebných niekoľko optimalizácií, ktoré sú prispôsobené presne pre potreby low-end smartfónov.

Zaberá oveľa menej miesta

Prvou veľkou zmenou je zmenšenie pamäte potrebnej na uloženie samotného systému a predinštalovaných aplikácií. Slabšie zariadenia totiž neponúkajú veľké hodnoty ukladacieho priestoru a používateľom tak často ostáva len pár stoviek MB pre uloženie fotiek či hudby.

Android Oreo Go edícia však zaberá dvojnásobne menej priestoru než štandardná verzia operačného systému. Podarilo sa to aj vďaka zmenšeniu veľkosti predinštalovaných aplikácií. „Google Apps“ tak teraz zaberajú až o 50 % menej miesta než v štandarde. K udržiavaniu dostatočného priestoru poslúži aj aplikácia Files Go, určená na správu súborov a pamäte.

Aplikácie bežia rýchlejšia, kontrola dát je jednoduchšia

Optimalizácie sa dočkala aj rýchlosť spúšťania aplikácií. Tie sa na low-end zariadeniach s edíciou Androidu Go spustia v priemere o 15 % rýchlejšie ako na rovnakých smartfónoch, ale s klasickým systémom. Google do nového systému pridáva aj niekoľko funkcií, ktoré používateľovi uľahčia kontrolu spotreby dát. Súčasťou prehliadača Chrome je tak špeciálny „šetrič dát“, ktorý zmenšuje veľkosť prehliadaných stránok.

Tie totiž najskôr prejdú servermi Google, ktoré zmenšia ich veľkosť a až následne sa odošlú na zariadenie. Spoločnosť zároveň vydala novú aplikáciu Datally, pomocou ktorej môže používateľ kontrolovať spotrebu jednotlivých procesov a aplikácií.

Play Store s odporúčaniami pre low-end smartfóny

Súčasťou Android Oreo Go edície je ja plnohodnotný obchod Play Store. Jediným rozdielom sú len nové odporúčania aplikácií, ktoré dokážu rýchlo bežať aj na slabších zariadeniach. No a čo sa týka bezpečnosti, ani tu nenastali žiadne redukcie v porovnaní so štandardným Android Oreo. Aj Go edícia tak dostáva všetky bezpečnostné prvky a tiež ochranu nainštalovaných aplikácií Google Play Protect.

Užitočné pre slabšie zariadenia

Optimalizácie, ktoré ponúka Android Oreo Go edícia sú užitočné a možno by si ich majitelia vedeli predstaviť aj na lepších smartfónoch, zmeny sú však účelovo určené priamo pre low-end zariadenia. Ako upozorňuje portál The Verge, napríklad zmenšenie veľkosti systému a jednotlivých aplikácií totiž zredukuje použitú pamäť, no na druhej strane by rovnaké úpravy mohli spomaliť chod a spúšťanie procesov na výkonnejších zariadeniach. Tie však nepotrebujú nevyhnutne šetriť každý MB úložného priestoru a dôležitejšia je u nich rýchlosť.

Android Go je tak akýmsi doplnením iného projektu Google, Android One. Ten je zameraný na hardvér a sprístupnenie smartfónov na rozvíjajúce sa trhy. Zariadenia tejto edície kladú dôraz na cenovú dostupnosť pri zanechaní kvalitného používateľského zážitku. Android Go je teda doplnením tohto projektu a upriamuje sa na softvérovú stránku.

Kedy uvidíme prvé zariadenie s Android Oreo Go edíciou?

Google sprístupňuje vývojárom novú verziu systému spolu s uvedením Android Oreo 8.1, a to už dnes. Programátori a jednotlivý výrobcovia teda môžu začať implementovať nový systém do svojich zariadení. Je tak veľmi pravdepodobné, že prvého smartfónu s Androidom Go sa dočkáme už čoskoro. Predpokladá sa, že najskôr nové zariadenia zavíta na rozvíjajúci sa trh v Indii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú