Jedným z bodov pripravovanej novely zákona, ktorú má predložiť ministerka vnútra Denisa Saková, je aj zvýšenie sadzby za používanie telefónu za volantom. Polícia by dodržiavanie tohto nariadenia mohla kontrolovať aj novou technikou.
Polícia Slovenskej republiky má postupne inovovať svoju techniku, ktorú využíva napríklad pri meraní rýchlosti, vážení vozidiel nákladnej dopravy, analyzovaní dychu, ale aj pri ďalších činnostiach. Medzi nakúpenými zariadeniami by sa mali nachádzať aj špeciálne fotoďalekohľady, ktoré umožnia kontrolovať používanie telefónu za volantom alebo využívanie bezpečnostného pásu. Na tlačovej konferencii to vyhlásil riaditeľ odboru dopravnej polície Ľuboš Rumanovský, informoval o tom portál Živé.sk.

Polícia by mohla v budúcnosti zakúpiť 391 nových fotoďalekohľadov, ktoré budú schopné zaobstarať dôkazový materiál pri porušení zákazu používania mobilného telefónu za volantom alebo pri nedodržiavaní povinnosti používať bezpečnostný pás.
Policajný zbor Slovenskej republiky už túto techniku testoval, a to na odporučenie českých kolegov, ktorí podobné zariadenia využívajú dlhodobo. Fotoďalekohľad by mal byť schopný zaznamenať fotografiu alebo video na vzdialenosť od 500 do 1000 metrov, ozrejmil Rumanovský pre portál Pravda.sk.

Policajtom by nová technika mohla uľahčiť dokazovanie porušenia zákona u vodičov. Pokuta za používanie smartfónu za volantom by sa pritom mala po schválení novely zvýšiť zo súčasných 50 eur na dvojnásobok. „Bude sa to týkať aj iných telekomunikačných, audiovizuálnych a obdobných zariadení, ktoré by nemali byť v ruke pri šoférovaní,“ dodala v správe z minulého týždňa ministerka Saková. Nariadenie sa netýka techniky, ktorá je pevne zabudovaná do automobilu.
Nakupovať sa bude viac
Zatiaľ nie je úplne známe, kedy by sa nová technika mohla dostať do rúk policajtom. Okrem fotoďalekohľadov plánuje ministerstvo aj nákup meračov rýchlosti, analyzátorov dychu, testerov na drogy a mobilných váh. Okrem toho už úrad informoval o prebiehajúcom obstarávaní na dodávku kamerových systémov určených pre monitoring policajných zložiek, ochranu budov a verejných priestorov. Kamery budú nosiť policajti aj počas zásahov na rovnošatách.
Zákazka je v predpokladanej hodnote 99,5 milióna eur. Členka Nadácie Zastavme korupciu, Xénia Makarová, však už na blogu Denníka N upozornila na možné nezrovnalosti a nadácia podala na Úrad pre verejné obstarávanie podnet pre možné porušenie zákona. Hrozí totiž predraženie tendra a zadanie môže zvýhodňovať staršie kamery od spoločnosti Samsung, ktoré sa už bežne nedajú zohnať.
Teraz čítajú

Orange stratil ďalších klientov mobilných služieb. Iným službám sa ale významne darilo, zvýšili sa aj zárobky

AKTUALIZOVANÉ Hackerský útok na slovenské firmy pozná ďalšie detaily. Aký typ útoku to bol a z ktorých emailových adries?

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky

Slovenská firma lákala na „najúžasnejšiu televíziu na trhu“. Reklamou klamala a zavádzala zákazníkov

PRIPOMIENKA Najdrahší slovenský seriál je v polovici. Ako sú na tom Slovania?
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Volkswagen predstavil nové Polo. Je vyspelejšie ako kedykoľvek predtým, no kľúčová motorizácia mu chýba

Cestovanie vesmírom na jadrový pohon? Práca na revolučnej kozmickej lodi raketovo napreduje, armáda USA už vybrala 3 firmy na testovanie

Kadernícky sen ministra školstva sa rozplynul: Bývalá Gröhlingova sieť luxusných kaderníctiev sa poslala do konkurzu
AKTUÁLNE: Penta sa zbavila podielu vo vydavateľstve denníka SME. Preberá ho fond, ktorý spájajú so Sorosom
