BitCoin sa stal vo svete kryptomien fenoménom a stredobodom pozornosti mnohých ťažiarov, ktorí prahnú po zárobku. Operácie vykonávané pri ťažbe tejto meny však vyžadujú veľa výpočtovej sily, teda hardvéru, ktorý zasa míňa množstvo elektriny. BitCoin sa tak stal svojim spôsobom hrozbou pre globálnu klímu, ktorej rozhodne neprospieva jeho ťažba a spálené terawatthodiny elektrickej energie.

Kľúčovým spôsobom pre získavanie BitCoinu je jeho ťažba prostredníctvom algoritmov, ktoré rieši špecializovaný hardvér. Čím viac výpočtov dokáže ťažiar spracovať, tým väčšia je jeho odmena. Tento princíp vytvoril vo svete kryptomien masívnu súťaž, v ktorej sa baníci navzájom pretekajú, kto dokáže vyťažiť viac BitCoinu. S rastúcim množstvom hardvéru sa enormne zvýšila aj spotreba elektrickej energie. Len na tieto účely sa za rok spotrebuje až 42 TWh elektriny, teda toľko, čo ročne minie Nový Zéland, alebo Maďarsko.

Odvrátená stránka BitCoinu

Pokiaľ bude BitCoin aj naďalej rásť na popularite, budú baníci využívať stále viac výkonného hardvéru, aby dokázali rýchlejšie a intenzívnejšie túto kryptomenu ťažiť. Kto má výkonnejšiu výbavu, ktorá spotrebuje viac elektriny, vyhráva vyššiu odmenu. Za získané BitCoiny, ktorých cena mimochodom vôbec nie je nízka, dokážu baníci s prehľadom pokryť účty za energie a ešte im ostane poriadne veľký zisk. Práve vidina veľkého zárobku láka do tohto biznisu čoraz viac ťažiarov, ktorí len zvyšujú už tak enormnú spotrebu elektrickej energie.

Nenechaj si ujsť
Internetom sa šíria podvodné emaily. Útočníci chcú obete zastrašiť a ako výkupné pýtajú BitCoiny

Situáciu zhoršuje aj fakt, že sa BitCoin, spolu s inými menami, zavádza ako bežné virtuálne platidlo v mnohých kútoch sveta. Aktuálna cena BitCoinu v čase písania tohto článku bola 5 791 €, čo je len zlomok z niekdajšieho rekordu. Predpoklady však hovoria, že v budúcnosti môže jeho hodnota vystúpiť až na sumu 50 000 €, čo je ale len málo pravdepodobné. Ak by sa táto situácia predsa len naplnila, spotreba elektriny pri ťažení tejto meny by stúpla až 10-násobne. Zároveň však BitCoin ohrozujú iní konkurenti zo sveta kryptomien. So stále efektívnejším a energeticky menej náročným hardvérom môžu baníci vykonávať ešte viac operácií a rozmnožiť svoje banícke vybavenie.

Spotreba elektriny by v tomto priemysle reálne klesla až po znížení ceny BitCoinu a ďalších kryptomien. Pokiaľ budú ľudia o tieto virtuálne platidlá prejavovať stále vyšší záujem, bude sa zvyšovať ťažba a spolu s ňou aj spotreba energie. Elektrárne pritom pri výrobe elektriny vypustia do ovzdušia ohromné množstvo CO2. Len pri ťažení BitCoinu sa hodnota oxidu uhličitého vyrovná zhruba 1 miliónu transatlantických letov. Znížením záujmu o kryptomeny by sa tak ľudia zbavili jedného z mnohých zdrojov, ktorý škodí klíme našej Zeme. Potom by sme sa tak mohli opäť obávať len automobilového priemyslu a ďalších škodlivých odvetví.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom