Výhražné emaily, či podvodné správy nie sú vo svete internetu žiadnou novinkou a útočníci ich na vylákanie peňazí od obetí využívajú už roky. Teraz sa však objavil nový druh emailov, ktoré chcú svojim obsahom vystrašiť ľudí, aby odosielateľovi zaplatili virtuálnou menou. Útočníci v prípade tohto vydierania využívajú staré heslá a emaily, ktoré unikli pri útokoch pred mnohými rokmi a pýtajú si tisíce dolárov v BitCoinoch. 

Podvodníci, ktorí stoja za týmto novým druhom vydierania cez email, sa zrejme inšpirovali jednou z častí seriálu Black Mirror. Práve tam sa mladý teenager, Kenny, oddával pri erotických stránkach svojej intímnej chvíľke, keď ho mal niekto pozorovať cez web kameru. Následne prišlo vydieranie a útočník od neho žiadal, aby vykonal všetko, čo mu povie. Obdobným spôsobom sa snažia ľudí cez email zastrašiť podvodníci aj teraz, no v tomto prípade nejde o žiadnu rolu v seriály.

Výhražné emaily majú vylákať od ľudí BitCoiny

Mnohí ľudia po celom svete si už vo svojej emailovej schránke našli výhražný email. V ňom im podvodník píše, že získal ich heslo a napadol počítač. Cez vzdialený prístup k systému ich potom natáčal cez kameru pri intímnej chvíli, kedy sledovali erotické web stránky. Ako požiadavku za to, že sa video nedostane ku kontaktom obete, musí tá útočníkovi zaplatiť zvyčajne 1 200 až 1 600 dolárov v BitCoinoch. Pokiaľ však niekto takýto zastrašujúci email vo svojej schránke nájde, nie je dôvod na paniku. Útočníci totiž pravdepodobne vytvorili skript, ktorý čerpá emailové adresy a staré heslá z databáz. Tie obsahujú údaje, ktoré unikli pri hackerských útokoch pred mnohými rokmi.

Nenechaj si ujsť
Podvod na webe obral Slovákov o desiatky tisíc eur

Pre zistenie, či sa medzi zoznamom uniknutých hesiel nachádza aj to tvoje, stačí navštíviť tento odkaz. Podvodníci v skutočnosti nedisponujú žiadnym videom z intímnej chvíľky obete. Dokonca nemajú ani prístup k jej kontaktom. Týmto zastrašovaním sa ju snažia vydesiť a dostať sa k BitCoinom.

Systém rozosielania týchto emailov je dokonca polo-automatický. Rovnaký obsah sa tak dostáva každú chvíľu k tisíckam ľudí. Niektorým podvodníkom sa týmto vydieraním cez email podarilo vylákať od obetí aj 50 000 dolárov. Heslá, ktoré však majú byť súčasťou vydierania, sú staré niekoľko rokov a mnohí si tak na nich už ani nemusia spomínať.

Ideálnym spôsobom ako predísť prípadnému útoku a ukradnutiu účtov je používanie dlhých hesiel s rôznymi kombináciami čísel a písmen. Vhod príde tiež dvojfaktorové overenie, aplikácia pre správu hesiel a prekrytie kamery, pokiaľ nie je využívaná. Útočníci stále vymýšľajú nové spôsoby ako od ľudí vylákať peniaze. Tieto výhražné emaily sú len ďalším dôkazom ich vynaliezavosti. Ak teda niekto obdrží takýto, alebo podobný podozrivý email, rozhodne netreba vydieračom vyhovieť a správy tohto typu stačí zablokovať. Stretol si sa aj ty s podobným vydieraním?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom