Popularita celebrít im okrem slávy dokáže priniesť aj mnoho problémov spojených so sledovaním fanúšikmi, ktorí vedia byť neraz aj nebezpeční. Svoje o tom vie aj táto známa speváčka, ktorá sa rozhodla odhaľovať stalkerov pomocou moderných technológií. Na koncerte v Kalifornii boli tváre stalkerov snímané pri kiosku a následne porovnávané s databázou známych prenasledovateľov Taylor Swift.

Využitie technológie rozpoznávania tváre dnes nájdeme zväčša v moderných smartfónoch, alebo iných zariadeniach. Máloktorý umelec či spevák ho však využil aj na svojom predstavení. Tento krok sa rozhodla spraviť známa speváčka Taylor Swift, ktorá má státisíce fanúšikov po celom svete. Medzi nimi sú žiaľ aj nebezpeční stalkeri. Práve kvôli nim bolo na májovom koncerte v aréne Rose Bowl v Pasadene pri vstupe nainštalované rozpoznávanie tváre.

Taylor Swift myslí na svoju bezpečnosť aj počas koncertu

Návštevníci, ktorí sa pred koncertom pozreli do kiosku, boli automaticky skenovaní technológiou pre rozpoznávanie tváre a dáta boli porovnané s údajmi z databázy v Nashville. Týmto spôsobom mali byť na predstavení odhalení stalkeri, ktorí Taylor Swift prenasledujú. Koncert je však súkromnou udalosťou a organizátor tak môže na návštevníkov dohliadať podľa svojho uváženia. Hoci sú tieto opatrenia pre mnohých prehnané, nebolo by to poprvýkrát, čo bolo rozpoznávanie tváre využité pri masovom zhromaždení ľudí. Taylor Swift tento krok učinila kvôli svojej bezpečnosti.

Nenechaj si ujsť
Čína povýšila sledovanie obyvateľov na novú úroveň. Celý svet sa pýta, kde ostala demokracia?

V Číne sa však pomocou tejto technológie podarilo v dave 60 000 ľudí odhaliť hľadaného zločinca. Čínske orgány na to využili svoju verziu systému, ktorá je známa ako „Xue Liang“, alebo tiež „Sharp Eyes“. Monitorovanie ľudí a rozpoznávanie ich tvárí sa tak stáva čoraz častejším štandardom, a to nielen v Ázii, ale aj v iných krajinách sveta. Pre túto technológiu totiž už nie je žiadnym problémom nájsť hľadanú osobu aj v obrovskom dave ľudí. Ostáva tak už len na kompetentných ako s týmito zozbieranými dátami naložia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú