Umelá inteligencia prešla v posledných rokoch obrovským pokrokom, ktorý výrazne pozdvihol jej možnosti a schopnosti. Tie sú už teraz naplno využívané v Číne, ktorá pomocou kamerového systému dokáže monitorovať a identifikovať tváre ľudí v davoch. Svoje pozitíva umelá inteligencia teraz ukázala pri chytení zločinca, ktorého tvár rozpoznala na koncerte v obrovskom dave 60 000 ľudí.

Uplatnenie umelej inteligencie v praxi je pre mnohých desivým zásahom do súkromia. Čoraz prepracovanejšie systémy využívajúce túto technológiu totiž umožňujú tiež identifikovať ľudí aj pri ich rutinnom rannom behu, či pri prebehnutí cez cestu. Sledovanie tvárí v reálnom čase môže mnohým naháňať strach, no takýto systém má aj svoje pozitívne stránky.

Umelá inteligencia v Číne hravo chytá zločincov

V Číne teraz dokázala táto technológia odhaliť tvár zločinca, ktorý bol odsúdený za finančné podvody, no napriek trestu si stále užíval slobodu. Navyše mu nechýbala ani poriadna odvaha, keď sa vybral na koncert. Zrejme si myslel, že v dave, kde bolo približne ďalších 60 000 ľudí si ho nikto nevšimne a on si bez obáv užije pesničky Jacky Cheunga. Hľadaný Ao spolu so svojou ženou cestoval na vystúpenie tohto speváka 55 km. Na jeho smolu ale nebol oboznámený s tým, aké inovatívne technológie už Čína využíva.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia prekonala ďalšiu prekážku pri ceste za dokonalými prekladmi

Počas zatýkania teda ostal inkriminovaný zločinec poriadne zaskočený, že ho polícia odhalila v tak veľkom dave ľudí. Tento prípad však ani zďaleka nie je prvým, kedy boli v Číne týmto spôsobom odhalení hľadaní zločinci. Už v minulosti pomohla umelá inteligencia policajným zložkám dolapiť počas pivného festivalu až 25 utečencov, a to len vďaka rozpoznaniu ich tvárí. Kamery s touto technológiou sa v tejto krajine čoraz viac množia.

Obyvateľov teda pozorne sleduje systém, ktorý zaznamená každý ich prešľap a aj pri obyčajnom prejdení na červenú môže previnilcovi poslať pokutu priamom domov. Táto ázijská krajina si však trúfa vybudovať najväčší kamerový systém na svete. Už teraz ho tvorí až 170 miliónov kamier a v najbližších troch rokoch bude inštalovaných ďalších 400 miliónov kusov. Súkromie obyvateľov Číny na verejnosti teda pomaly zaniká, a to práve vďaka moderným technológiám, ktoré ich už teraz sledujú takmer na každom kroku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom