Nórsko je považované ze mekku elektromobility. Tamojší obyvatelia si elektrické autá doslova zamilovali a už teraz valcujú predaje elektromobilov čísla nových predaných spaľovákov. Pokles predaja benzínových vozidiel v krajine naznačuje, že už budúci rok by sa mohli v Nórsku predávať iba elektrifikované autá, informuje nórsky portál Motor.no.

Zatiaľ čo Európska únia sa pri téme zákazu predaja áut so spaľovacími motormi pohráva s rokom 2035, Nórsko zvažuje zakázať predaj čisto benzínových a dieselových automobilov už v toku 2025.

Michal Varga/FonTech

Severská krajina má oproti zvyšku Európy v elektromobilite taký náskok, že tento cieľ je ľahko dosiahnuteľný. Tamojší obyvatelia si elektrické autá zamilovali aj bez nátlaku vlády, už teraz totiž kupujú viac elektromobilov a plug-in hybridov, ako áut s čisto spaľovacími motormi.

Posledný predaný spaľovák už budúci rok?

Pred pár dňami sme ťa informovali o ohromných predajoch elektrických áut v Nórsku. Podľa štatistík nórskej OFV (Opplysningsrådet for Veitrafikken) až 77,5 % všetkých nových predaných áut v Nórsku za uplynulý rok bolo čisto elektrických.

Zo všetkých 17 992 novo registrovaných osobných automobilov v septembri bolo 13 941 čisto elektrických, t.j. 77,5 %. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka je to nárast o 45,8 %,“ cituje portál Electrek nórsky úrad.

Zvyšujúci počet predaných elektromobilov má pochopiteľne za následok menej predaných áut so spaľovacími motormi. Ak sa pozrieme na krivku portálu Motor.no, môžeme vidieť, že v lete 2017 bolo každý mesiac registrovaných zhruba 7 000 nových áut so spaľvákom.

Motor.no

V júli tohto roka sa vôbec poprvýkrát dostal počet nových spaľovákov pod 1 000. V priebehu týchto troch rokov ich počet prakticky lineárne klesal, čo naznačuje aj čiarkovaná čiara grafu.

Ak sa ale pozrieme trocha do budúcnosti, môžeme vidieť, že táto čiara pretína hodnotu nula v apríli budúceho roka. Podľa doterajšieho vývoju situácie by sa teda spaľováky v Nórsku mohli prestať predávať už budúci rok.

Úplný koniec to však zrejme nebude

Ak by sa aj predpoveď tejto krivky naplnila, úplný koniec predaja spaľovákov v budúcom roku zrejme nepríde, dodáva portál Electrek. Ešte stále existujú odvetvia, ktoré jednoducho nemajú dostatočnú ponuku elektrických vozidiel a aj v Nórsku sa nájde klientela, ktorá stále radšej siahne po benzínovom aute.

Motor.no

Aj napriek tomu je však Nórsko na najlepšej ceste stať sa prvou krajinou, ktorá skoncuje s predajom spaľovákov. Ak sa pozrieme na štatistiku registrovaných áut za rok 2021, tak v prvej dvadsiatke sa nenachádza ani jeden čistý spalovák.

Až 17 vozidiel z tohto zoznamu je čisto elektrických, takže aj plug-in hybridy a hybridy nemajú v severskej krajine až taký úspech.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP