Nvidia našla spôsob, ako okabátiť hry a hráčov. V priebehu posledných rokov totiž intenzívne pracovala na novinke, ktorá navždy zmení herný priemysel k lepšiemu. Reč je o ich novom nástroji využívajúcom umelú inteligenciu pre zvýšenie FPS, ktorý bol pred pár dňami sprístupnený pre širokú verejnosť a vývojárov, informuje Nvidia v tlačovej správe.

„Je to podvádzanie.“

Je to podvádzanie, zhodujú sa novinári po celom svete. Samozrejme, v tomto prípade ide o podvádzanie v dobrom zmysle. Voľnejší preklad by zrejme použil slovíčko ako skratka či „zlepšovák“.

Nový systém DLSS 3.5, na ktorom Nvidia pracovala už dlhšiu dobu, je takmer dokonalý spôsob, ako môžu aj relatívne lacné notebooky spustiť najnáročnejšie hry. Ako môžeme uviesť Cyberpunk 2077, ktorý vďaka tejto technológii dokáže na Microsoft Surface Laptop Studio 2, ktorý v najlepšej konfigurácii ponúka grafickú kartu RTX 4060, bežať na vysokých detailoch pri plynulom snímkovaní.

Možno si hovoríš, že na takej drahej grafickej karte musí bežať plynulo každá hra, no to nie je úplne pravda. Koniec koncov, Cyberpunk 2077 je ešte stále jednou z najnáročnejších hier vôbec. To, že táto karta (dokonca vložená v notebooku, čo komplikuje jej chladenie) dokáže takúto hru rozbehnúť na vysoké detaily pri hrateľnom snímkovaní, je skutočne veľký úspech.

Prakticky zdvojnásobí FPS

Ďakujeme za to Nvidii a jej zdanlivo neúnavnému úsiliu o skrátenie vykresľovacieho procesu. DLSS začal ako katastrofa, neskôr sa z neho ale stala „zázračná“ technológia. Po novom máme máme dokonca rekonštrukciu ray-tracingu prostredníctvom DLSS 3.5. A všetky tieto funkcie sú k dispozícii na akomkoľvek notebooku s GPU radu RTX 40, vysvetľuje PCWorld.

Nvidia/flickr/Bing Image Creator

V podporovaných hrách, medzi ktoré patrí aj Cyberpunk 2077, vkladá medzi každý vykreslený snímok snímku. Tým sa v podstate zdvojnásobí snímková frekvencia, takže ak by ste hru hrali rýchlosťou 30 snímok za sekundu (FPS), zobrazovala by sa ako 60 FPS. Je tu určitá réžia, ale pri použití DLSS Super Resolution nepredstavuje veľa,“ vysvetľuje proces redaktor Digital Trends, ktorý mal možnosť technológiu na vlastnej koži odskúšať.

Na trhu teda už teraz vidíme (a môžeme aj do budúcna očakávať) prílev notebookov s grafickými kartami ako RTX 4050 a RTX 4060, ktoré nie sú cenovo neúnosné, no po novom dokážu spustiť aj niektoré najnáročnejšie hry.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP