Konečne aj na Slovensku môžme povedať, že máme vo viacerých mestách fungujúci bikesharing. S čoraz väčším počtom áut ide o ideálny spôsob prepravy v rámci mesta, ktorý častokrát šetrí čas, peniaze, nervy a v neposlednom rade šetrí životné prostredie. 

V súčasnosti možno hovoriť o piatich mestách na Slovensku, kde naplno funguje verejné požičiavanie bicyklov. Čoskoro by však mali pribudnúť mestá ako Košice, Banská Bystrica, Prešov či Trenčín, čím sa pokryjú všetky krajské mestá na Slovensku.

V súčasných mestách je však všade iný prevádzkovateľ, čo sa odvíja aj od výslednej ceny za výpožičku. Práve preto ti prinášame prehľad bikesharingu v každom z týchto miest, aby si to mal všetko pekne pohromade.

Bratislava

Spustenie: 7.9.2018

Počet bicyklov: 250

Počet staníc: 10 SMART / 80 klasických

Bratislava

Zatiaľ najväčší bikesharing na Slovensku sa nachádza v Bratislave, kde je známy pod názvom Slovnaft Bajk a dominujú mu žlté bicykle. Požičanie je veľmi jednoduché a prebieha prostredníctvom webovej stránky, na ktorej sa musíš najprv zaregistrovať. Jazda na bicykli je spoplatnená a to rôznymi tarifami. V súčasnosti je dostupných približne 250 bicyklov, pričom ich počet by sa mal v tomto mesiaci navýšiť na 400. Plánovaný počet 750 bicyklov by mal byť zavŕšený v priebehu letných mesiacov.

Typ programu Denný Mesačný Ročný – Študent Ročný – Klasik Ročný – Premium
Cena  6 € 9 € 19,20 € 29,40 € 38,40 €
Tarifa Platí 24 hodín. Neobmedzený počet jázd v celkovom čase 12 hodín. Jazda 30 minút v cene. 12 centov za každých 6 minút nad limit. Kredit 60 centov Jazda 30 minút v cene. 12 centov za každých 6 minút nad limit. Kredit 1,20 € Jazda 30 minút v cene. 12 centov za každých 6 minút nad limit. Kredit 60 centov Jazda 60 minút v cene. 12 centov za každých 6 minút nad limit. Kredit 2,4 €

Obrovskou výhodou je takmer stála dostupnosť bicyklov a veľký počet staníc. V prípade ak máš predplatné a nechceš si míňať zo svojho kreditu, tak ak do 36 minút bicykel odovzdáš a následne si ho znovu požičiaš, tak nebudeš musieť platiť nič navyše. Ak by náhodou požičanie stálo viac ako je tvoj zostatok kreditu na účte, tak pri ďalšom požičaní tento rozdiel budeš musieť doplatiť.

Trnava

Spustenie: 1.3.2019

Počet bicyklov: 50 elektrobicyklov

Počet staníc: 68

Arboria Bike

Mladý projekt, ktorého skúšobná prevádzka začala ešte v minulom roku. Oficiálne bola služba spustená až v marci tohto roku, pričom proces výpožičky bicykla je trošku krkolomný. Treba sa zaregistrovať v kancelárii prvého kontaktu na Mestskom úrade v Trnave alebo online a využívať ho môžu len osoby nad 18 rokov. Aj v prípade registrácie online je potrebné navštíviť kanceláriu prvého kontaktu, a to z dôvodu podpísania zmluvy a úhrady poplatku. Dostupná je aj aplikácia pre Android a iOS.

Arboria Bike

Aj tu je dostupná možnosť predplatného, pričom minimálna výška je 20 €/rok. Zákazníci však môžu využiť aj možnosť bezplatného požičania v dĺžke 15 minút. Tarifa za jednotlivé vypožičanie ktoré túto dĺžku prekračuje je znázornená na obrázku vyššie. V prípade požičania na viac ako 3 hodiny hrozí pokuta vo výške 20 €. Viac sa tak oplatí opätovné požičiavanie toho istého bicykla za sebou.

Žilina

Spustenie: 29.3.2019

Počet bicyklov: 120

Počet staníc: 20

Mesto Žilina

Najmladší bikesharing, ktorý sa spustil len pred pár dňami v Žiline. Projekt sa stretol s veľkým úspechom a mesto hlási enormný záujem. Dostupných ja zatiaľ len 120 bicyklov, avšak nie sú pokryté všetky mestské časti, hlavne tie ďalej od centra, kde by obyvatelia tieto bicykli privítali najviac. Ako jediný však ponúka bezplatné vypožičanie na jednu hodinu, pričom je túto dobu možné predĺžiť opakovaným vypožičaním.

BikeKia

V prípade dlhšieho prenájmu je zákazníkovi udelená pokuta vo výške 20 €, takže je dôležité poriadne sledovať čas. Výhodou však je, že väčšina miest je dostupná bicyklom aj v oveľa kratšej dobe.

Prievidza – Bojnice

Spustenie: 14.7.2016

Počet bicyklov: 103

Počet staníc: 25

Zelený bicykel

Najstarší bikesharing na Slovensku, ktorý vznikol z občianskej iniciatívy ešte v roku 2016. Na odomknutie bicykla môžeš využiť jednorázové zasielanie SMS správ, prípadne cez internet či pomocou čipovej karty, ktorá sa k niektorým programom vydáva automaticky. Dostupných je niekoľko programov, ktoré sú cenovo veľmi prijateľné a dalo by sa hovoriť len o symbolickom poplatku.

Typ programu Jednorázová jazda Start Liter XL
Cena  0,40 € 1,90 € 5,90 € 39,90 €
Tarifa Maximálne 30  minút. Automatická obnova až do vrátenia bicykla 250 minút na 30 dní 1000 minút v priebehu nasledujúcich 30 dní 20 000 minút na jazdenie v nadchádzajúcich 365 dní

Nitra

Spustenie: 28.7.2017

Počet bicyklov: 70

Počet staníc: 7

arriva bike

Výhodou systému v Nitre je nepochybne to, že každý registrovaný užívateľ môže využívať nielen zdieľané bicykle arriva bike na Slovensku prevádzkované spoločnosťou ARRIVA Slovakia, ale môže využívať všetky schémy zdieľaných bicyklov prevádzkovaných aj spoločnosťou nextbike na svete.

arriva bike

Aj v tomto prípade je cena za požičanie veľmi symbolická, no v prípade nedodržania podmienok môže byť sankcie poriadne vysoká.

Prečítaj si tiež
Prečo nutne potrebuje Bratislava to, čo Česi už dávno majú v systéme verejnej dopravy?

Zdieľanie bicyklov pritom môže byť ešte len začiatok. Vo svete je úplne bežné napríklad požičiavanie elektrických kolobežiek či áut. Aký je tvoj názor na bikesharing v meste? Využívaš túto možnosť, prípadne v akých ďalších mestách by si ho privítal? Daj nám vedieť v komentároch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom