Zdá sa, že v dnešnom uponáhľanom svete bude práve doprava v mestách predstavovať čoraz častejší a väčší problém. Preplnené cesty a dopravné zápchy spôsobujú nepríjemnosti nielen životnému prostrediu, ale aj samotným obyvateľom či turistom. Celosvetovo sa s týmto problémom stretávajú mnohé európske mestá, ktoré situáciu riešia rôznymi spôsobmi.

Skvelou inšpiráciou je aj Elon Musk, ktorý sa svoju víziu dopravy snaží premeniť na realitu, vďaka ktorej by sa zápchy v mestách mali stať minulosťou. Pred časom predstavený tunel The Boring Company je skvelým príkladom toho, ako by mohla vyzerať revolučná doprava budúcnosti. V tomto prípade sa však ešte máme čo učiť, no pre inšpiráciu ani nemusíme zachádzať ďaleko, nakoľko sa stačí pozrieť na susedné Česko, ktoré to jednoducho s mestskou dopravou vie.

Dáta o hromadnej doprave

Aj napriek prepracovanému systému mestskej hromadnej dopravy to budú mať obyvatelia či návštevníci Prahy zasa o čosi jednoduchšie. Dopravný podnik hlavného mesta Prahy v spolupráci s organizáciou ROPID uviedli do prevádzky ďalšiu skvelú funkciu.

V rámci nej je možné na Google mapách vyhľadať spojenie v celej sieti PID (Pražská integrovaná doprava) a presné údaje o aktuálnej polohe, odjazde, meškaní či rôznych mimoriadnych situáciách. Pôjde tak o jeden z mála dopravných systémov v strednej Európe, ktorý poskytuje reálne dáta o preprave v takomto formáte.

Vďaka napojeniu na databázu mimoriadnych udalostí, ktorú využívajú aj viaceré dispečingy budú cestujúci, ktorí si plánovali nejakú cestu vopred upozornení, že na danej trase sa vyskytol určitý problém. V blízkej dobe budú dostupné aj dáta o aktuálnej polohe vozidiel a ich prípadnom meškaní v rámci električiek, autobusov, ale aj súkromných autobusových liniek.

Prečítajte si tiež!
Google Chrome pre Android už onedlho prinesie veľmi vítanú funkciu

Hlavné využitie v tejto funkcii by mali nájsť predovšetkým turisti, ktorí nepoznajú miestne aplikácie a využívajú prevažne Google Maps, kde po novom budú mať dostupné všetky dôležité informácie. Pre porovnanie, celoštátne využívaná aplikácia IDOS síce obsahuje informácie o meškaní, no neupozorní na prípadné problémy na trase či spoj, ktorý sa z určitých dôvodov nedorazí.

Máme sa čo učiť

Určite si mnohí povedali, že práve niečo také by sa zišlo aj u nás na Slovensku, prípadne aspoň v našom hlavnom meste. Každodenne zápchy do práce či školy, ulice a mestá preplnené autami a hrozná doprava, ktorá je stále preplnená a navyše aj mešká. Nuž v tomto prípade je nutné priznať, že od českých bratov sa ešte naozaj máme čo učiť. Metro je síce kapitola samá o sebe, no využitie by našlo určite aj v Bratislave.

Osobne cestujem pražským metrom už nejaký ten čas a ani raz som si nepovedal, že mi chýba auto, pretože nechýba. Skvelá dostupnosť, žiadne meškanie či rýchla preprava je na nezaplatenie. Čo ma však niekedy trocha prekvapuje, je to, že metrom cestuje aj množstvo známych osobností, podnikateľov či vyššie postavených ľudí, ktorí sa tak rozhodnú obetovať kúsok komfortu, no pomáhajú tak likvidovať preplnené cesty či rôzne zápchy, ktoré som v Prahe vlastne ešte nevidel.

Integrovaná doprava

Tento systém dopravnej obsluhy v sebe zahŕňa viacero druhov dopravy a linky viacerých dopravcov. Dopravu následne zabezpečujú viaceré dopravné prostriedky podľa možností daného mestá sa môže jednať o vlak, metro, električku, trolejbus, autobus, alebo aj lanovku a loď.

Prečítajte si tiež!
Zdieľanie bicyklov spúšťa ďalšie mesto na Slovensku. Začína v decembri a bude zadarmo

Tento systém je na Slovensku dá sa povedať na úplnom začiatku. Okrem Bratislavy však integrovaná doprava chýba vo viacerých väčších mestách. Aj keď napríklad Žilina sa snaží do svojej dopravy zaradiť viacero hybridných autobusov či napríklad Bikesharing, stále to nie je ono. Navyše systém je zastaraný a neustále prikladanie ISIC karty k terminálu v niektorých prípadoch taktiež nepoteší.

Na druhej strane tu máme Pražský integrovaný systém dopravy, ktorý je doslova o pár rokov pred nami. Po zakúpení predplatnej jízdenky cestuješ metrom, električkou, autobusom, prímestským vlakom, lanovkou a loďou za doslova smiešnu cenu. V prípade ak nemáš predplatné a drobné na lístok z automatu, samozrejmosťou je už aj možnosť platiť kreditnou kartou. Je tu ešte množstvo iných výhod, no vráťme sa k cene a následnému porovnaniu za ceny predplatného v Bratislave a Prahe.

Platnosť Základný Zľavnený
7 dní
Bratislava : 10 € Praha : 
Bratislava : 5 €  Praha : 
30 dní
Bratislava :
27 €
Praha :
22 €
 Bratislava :
13 €
 Praha :
5 €
90 dní
Bratislava :
72 €
 Praha :
58 €
Bratislava :
36 €
 Praha :
14 €
365 dní
Bratislava :
264 €
Praha :
143 €
Bratislava :
132 €
Praha :
50 €
Alternatívny/Ekologický spôsob prepravy

V tejto oblasti dopravy je dobrou správou, že po spolupráci Bratislavy so Slovnaftom sa pre zdieľanie bicyklov rozhodlo aj ďalšie veľké mesto, ktorým je Žilina. Menej nákladný, no najmä ekologickejší spôsob dopravy by však do svojho portfólia mohlo zaradiť viac miest, čo dúfajme bude realitou už v blízkej budúcnosti. Zdá sa, že inšpiráciu si zobralo viacero miest, nakoľko sa začínajú budovať rôzne cyklotrasy a vznikajú aj nové nápady či projekty, ktoré prospejú životnému prostrediu, ale aj samotným občanom.

Na druhej strane tu máme opäť hlavné mesto Českej republiky, ktoré je zasa o malý krôčik vpred. Okrem zdieľania bicyklov, cyklistických chodníkov či rôznych cyklotrás je v meste veľmi obľúbené zdieľanie elektrických kolobežiek, motoriek či dokonca áut.

Všetko funguje na princípe aplikácie, po ktorej stiahnutí vyplníš základné údaje, číslo kreditnej karty a prostredníctvom aplikácie si následne nájdeš typ dopravného prostriedka. Auto, motorku či kolobežku odomkneš jednoducho prostredníctvom QR kódu a pohodlne sa vezieš.

Po skončení jazdy môžeš dopravný prostriedok nechať hocikde, teda aj pred vchodovými dverami. Pomocou aplikácie dopravný prostriedok uzamkneš, prípadne odfotíš, aby ho iní používatelia našli ľahšie. Z karty ti automaticky stiahne peniaze, ktoré si za určitú dobu minul. V prípade kolobežiek sa jedná o sumu 2 czk/1 min a auto si môžeš požičať za 4 czk/ 1 min. Navyše vďaka zdieľaniu na sociálnych sieťach, pozývaní priateľov či dobíjaní môžeš získať kredity, ktoré využiješ pri ďalších jazdách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom