Zdá sa, že vznik magnetického poľa a nášho jediného prirodzeného satelitu spolu určitým spôsobom súvisia. Podľa nového výskumu publikovaného v žurnále PNAS totiž mohutný dopad vesmírnej skaly, ktorý podmienil vznik Mesiaca, mohol naštartovať aj magnetické pole Zeme. Na tému upozornil portál Space.

Kolízia s protoplanétou podmienila vznik Mesiaca a magnetického poľa

Ako upozorňuje portál EurekAlert, v súčasnosti existuje niekoľko teórií o tom, ako vznikla naša domovská planéta a Mesiac, pričom vo väčšine z nich sa objavuje kolízia s obrovským kusom vesmírnej skaly. Ten v niektorých modeloch zasiahol novovytvorenú planétu Zem a vyhodil množstvo materiálu, z ktorého postupom času vznikol Mesiac, v iných zasa bola kolízia taká energická, že došlo v podstate vypareniu Zeme aj impaktora.

Okrem toho, podľa súčasných poznatkov je ochranné magnetické pole našej planéty tak silné, že muselo vzniknúť na začiatku histórie Zeme. Problém však spočíva v tom, že podľa vyššie zmienených teórií pred 4,5 miliardami rokov zasiahla Zem protoplanéta o veľkosti Marsu s názvom Theia.

„Predchádzajúce teórie nepočítali s týmto potencionálne dôležitým spojením,“ uviedol spoluautor štúdie David Hughes.

Zatiaľ čo vedci už desaťročia študujú izotopy, meteority a geológiu, aby sa dozvedeli čo najviac o Mesiaci a Zemi, hypotéza vzniku magnetického poľa a jej súvis s touto prastarou kolíziou zostával bez dôkladného skúmania.

NASA

Vznik zemského dynama

V novej štúdii na základe analýzy dynamiky tekutín a elektricky vodivých tekutín vedci dospeli k záveru, že Zem musela byť zmagnetizovaná buď pred nárazom, alebo v dôsledku spomínaného nárazu. Tvrdia tiež, že výsledok tejto štúdie pomohol zásadným spôsobom zúžiť teórie o formovaní Zeme a Mesiaca.

Ako totiž objasňuje jeden z autorov štúdie Fausto Cattaneo, „zvláštnou vlastnosťou zemského dynama je to, že dokáže udržiavať silné magnetické pole, ale nezosilňuje slabé“.

Vedci sa preto domnievajú, že ak by sa niekedy v priebehu minulosti magnetické pole Zeme „vyplo“, prípadne znížilo na veľmi malú úroveň, Zem by nebola schopná ho sama naštartovať. Toto zemské dynamo totiž funguje iba vtedy, ak je udržiavané a nie je možné ho „reštartovať“ kvôli fyzickým obmedzeniam vo vnútri Zeme.

Zatiaľ však vedci nemajú dostatok informácií o tom, či vznik tohto dynama bol podmienený nárazom spomínanej protoplanéty, alebo ho rotácia Zeme vytvorila už skôr a bolo dostatočne silné, aby odolalo tomu nárazu. Na definitívne potvrdenie bude potrebné vykonať ešte ďalšie štúdie.

Čo sa týka samotného magnetického poľa, to obklopuje našu planétu, chráni nás pred rôznymi žiareniami z vesmíru a pomáha s navigačnými systémami. Táto bariéra, ktorá ochraňuje život na našej planéte je vytváraná oceánom prehriateho, vírivého tekutého železa, ktoré tvorí vonkajšie jadro asi 3000 km pod povrchom Zeme. Tento nestály pohyb pôsobí ako rotujúci vodič v dyname a vytvára elektrické prúdy, ktoré generujú neustále sa meniace elektromagnetické pole.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú