Magnetické pole Zeme sa pravidelne mení v 200 miliónov rokov dlhom cykle. Aspoň tak znie záver novej štúdie publikovanej v periodiku PNAS, kde vedci z University of Liverpool analyzovali prastaré lávové prúdy, respektíve vzorky hornín pochádzajúcich zo starodávnych prúdov lávy. Na tému upozornil portál TechExplorist.

Dynamika magnetického poľa

Ako píše portál Sciencealert, magnetické pole nie je konštantné, naopak, mení sa v pravidelných cykloch, kedy dochádza k zmene jeho smeru a sily. To, ako rýchlo k týmto zmenám dochádza, študujú vedci už desiatky rokov. Niektoré staršie štúdie dokonca naznačovali, že k zmenám v zemskom magnetickom poli dochádza až 10-krát častejšie ako sa pôvodne predpokladalo.

NASA Goddard / Tom Bridgman

Teraz prišli odborníci s veľmi zaujímavými zisteniami o zmenách magnetického poľa, ktoré navyše podporujú aj teórie o preklápaní / prepólovaní magnetických pólov.

Magnetické pole Zeme obklopuje našu planétu, chráni nás pred rôznymi žiareniami z vesmíru a pomáha s navigačnými systémami. Zemské magnetické pole vzniká pohybom roztaveného železa, ktoré tečie 3000 km pod povrchom.

S istotou teda môžeme povedať, že magnetické pole Zeme je veľmi dôležité pre život na našej planéte. Geomagnetické pole však nie je ani zďaleka statické a na rôznych miestach Zeme sa líši silou aj smerom. V zemskom plášti sa dokonca nachádzajú dve gigantické anomálie, o ktorých sa mnohí experti domnievajú, že spôsobujú  anomáliu južného Atlantiku, ktorá sa neustále zväčšuje a rozdeľuje na akési dva laloky.

Tie predstavujú dve samostatné centrá minimálnej magnetickej intenzity, čo predstavuje pre satelitné misie komplikácie

Oblasť so zoslabenou intenzitou magnetického poľa znamená zvýšené riziko náhodných kolízií vesmírnych zariadení s vysokoenergetickými protónmi prichádzajúcimi zo Slnka. Tieto kolízie obvykle nepredstavujú vysoké riziko, avšak vedci podotýkajú, že vo výnimočných prípadoch môžu spôsobiť straty údajov alebo dokonca trvalo poškodiť niektoré kľúčové komponenty vesmírnych zariadení.

NEPREHLIADNI
Štúdia, ktorá naháňa strach. V roku 1987 sme zachránili svet a dostali poslednú šancu

K zmenám dochádza v pravidelných cykloch

Teraz nová štúdia založená na analýze vzoriek hornín pochádzajúcich zo starodávnych prúdov lávy, nachádzajúcich sa na východe Škótska, vyplnila niektoré zásadné medzery v histórii magnetického poľa a podporila predchádzajúce štúdie upozorňujúce na 200 miliónov rokov trvajúci cyklus. Počas tohto milióny rokov trvajúceho cyklu dochádza k zoslabovaniu a opätovnému zosilňovaniu geomagnetického poľa.

NASA's Goddard Space Flight Center

Autori vykonali tepelnú a mikrovlnnú paleomagnetickú analýzu hornín, na základe čoho zmerali silu magnetického poľa Zeme v rôznych historických obdobiach. Merania boli uskutočnené na vzorkách hornín zozbieraných za posledných 80 rokov a ich vek je stanovený na 200 až 500 miliónov rokov.

Ukázalo sa, že pred 332 až 416 miliónmi rokov bolo zemské magnetické pole relatívne slabé, pričom nedosahovalo ani len polovicu hodnoty dlhodobého priemeru. Podobne slabé magnetické pole bolo aj pred 120 miliónmi rokov. V tomto období, ktoré sa označuje ako „stredopaleozoický dipól“ (Mid-Palaeozoic Dipole Low – MPDL) dosahovala zemská magnetosféra iba štvrtinovú hodnotu oproti tej dnešnej.

Tieto údaje hovoria o 200 miliónov rokov dlhom cykle a poskytujú nové poznatky o tom, ako sa magnetické pole správalo pred viac ako 300 miliónmi rokov, teda v období pred „Kimanským superchronom“.

„Táto komplexná magnetická analýza lávových prúdov Strathmore a Kinghorn bola kľúčová pre vyplnenie obdobia pred Kimanským superchronom. Teda obdobia, kedy geomagnetické póly zostali stabilné a neobrátili sa asi 50 miliónov rokov,“ cituje ScienceAlert vyjadrenia prvej autorky štúdie Luise Hawkinsovej.

Výskum okrem toho načrtol, že k obráteniu polarity magnetického poľa dochádza, keď je magnetické pole veľmi slabé, čo je v súlade s predchádzajúcimi štúdiami a teóriami. Čím viac budeme vedieť o zemskom magnetickom poli, tým lepšie budeme môcť predvídať jeho správanie v budúcnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú