Internetové pripojenie je súčasťou nášho života už dlhé roky a naše zariadenia sú od neho čoraz viac závislé. Milióny aplikácií a rôzne funkcie potrebujú pre správne fungovanie práve internet, ktorý ale nemá iba podobu bezdrôtového signálu. V skutočnosti internet zabezpečuje zložitá infraštruktúra, ktorá nám umožňuje pristupovať k akýmkoľvek informáciám už behom okamihu.

Každú sekundu je na svete prenesené obrovské množstvo dát a informácií, ktoré sú ľuďom sprostredkované cez globálnu internetovú sieť. Jej začiatky siahajú do 90-tých rokov minulého storočia, odkedy však internet prešiel veľmi dlhú cestu. Dnes tak môžeme toto pripojenie v našich zariadeniach využívať aj bez nutnosti pripojenia káblom. Satelity ale predstavujú iba 1 % interakcie ľudí s internetom, pretože drvivá väčšina dát sa prenáša prostredníctvom káblov, ktoré sa tiahnu po morskom dne, alebo sú uložené v zemi.

Základným princípom internetu je preniesť informácie z bodu A do bodu B. Tento proces sa uskutočňuje vďaka IP adresám, teda unikátnym kódom, ktoré definujú jednotlivé lokality po celom svete.

Zobraziť celú galériu (22)
WOCinTech Chat/Flickr

Každá informácia pochádza z dátových serverov, ktoré sú uložené v obrovských dátových centrách po celom svete. Ešte v roku 2008 prešlo svetovými servermi 9,5 triliónov gigabajtov informácií a každým rokom sa toto množstvo zvyšuje.

Prenášanie informácií po svete sa uskutočňuje najmä vďaka podmorským káblom, na ktorých sme závislí. Takéto riešenie je jednoduchšie a lacnejšie ako produkcia a vynášanie satelitov do vesmíru.

Aby bolo možné dostať internet do dnešnej podoby, bolo potrebné uložiť až 330 podmorských káblov o celkovej dĺžke 885 000 kilometrov.

Zobraziť celú galériu (22)
Prepojenie kontinentov podmorskými káblami pre internetové pripojenie. Zdroj: Submarine Cable Map

Pokiaľ  by boli všetky tieto káble spojené, dosiahli by zo Zeme na Mesiac a späť, pričom by sa dokázali ešte 3-krát obtočiť okolo najširšieho miesta Zeme.

Nenechaj si ujsť
Do 5 rokov nastane úpadok webových stránok, ktoré nahradí iná forma interakcie

Najdlhší kábel má dĺžku takmer 39 000 kilometrov a tiahne sa z Nemecka až do Kórei, pričom putuje aj cez Austráliu a ďalších 39 miest v rôznych krajinách.

Do mora sa ukladajú rôzne typy káblov, ktoré sa líšia v priemere, ale aj vyhotovení. Srdcom každého z nich je optické vlákno, ktoré slúži na prenos informácií a je chránené vode odolnou vrstvou, spolu s kovovým opletom.

Položenie každého kábla na morské dno vyžaduje mesiace príprav, milióny dolárov a obrovskú loď s kilometrami káblov.

Niektoré káble ležia aj 8 km pod hladinou mora, kvôli čomu sú náchylné na poškodenie koróziou, rybárskymi loďami, alebo aj žralokmi.

Zobraziť celú galériu (22)
Flickr/Official U.S. Navy Page

Poškodené káble dokáže opraviť špeciálna loď s hákom, ktorý vytiahne kábel na palubu, aby mohol byť opäť opravený. Každoročne je potrebné opravovať podmorské káble asi 50-krát len v Atlantickom oceáne.

Nenechaj si ujsť
Serverovňa pod vodou? Microsoft nahádzal 864 serverov do mora v Škótsku

Z morského dna putujú internetové káble ďalej k prípojkám na pevnine, kde sa podzemnou cestou dostávajú až do dátových centier.

Uloženie podzemných káblov je veľkou výzvou. Môže totiž dôjsť k ich poškodeniu pri kopaní, a tak sú ukladané pri plynových potrubiach, alebo v nevyužívaných plynových potrubiach, ktoré majú nad zemou svoje označenie.

Káble v zemi sú rovnako náchylné na poškodenie prírodnými živlami.

Po pripojení do dátových centier idú káble do pripojenia serverov.

Dátové centrá sú zväčša obrovské budovy uchovávajúce množstvo serverov a nachádzajú sa ďaleko od obývaných miest.

Nenechaj si ujsť
Internet má za sebou jeden z najdôležitejších dní svojej histórie

V husto obývaných oblastiach sú pred očami ľudí skryté.

Jeden z najviac vyťažených rozbočovačov internetu sa nachádza na dolnom Manhattane.

Zobraziť celú galériu (22)
Ben Mendelsohn/Vimeo

Každé dátové centrum spotrebuje ohromné množstvo energie. Apple nedávno vybudoval slnečnú elektráreň, ktorá má pomôcť napájať centrum v Severnej Karolíne, ktoré potrebuje pre fungovanie až 20 MW energie.

Dátové centrá sú preplnené servermi a smerovačmi, produkujú veľa tepla, ktoré sa v týchto priestoroch strieda so studeným vzduchom.

Stropy týchto centier musia byť vysoké, aby bolo zabezpečené správne stúpanie a odvádzanie tepla.

Nenechaj si ujsť
Niektoré problémy internetu sa nezmenili ani počas 22 rokov

Každé dátové centrum má špičkové zabezpečenie, ktoré neraz niekoľkonásobne prekonáva bezpečnosť letísk. Pre vstup do týchto miest je potrebné špeciálne povolenie.

Aj takéto nezaujímavé budovy sú jasným dôkazom toho, že internet je viac fyzický ako sa mnohým môže zdať.

…a všetky slúžia na to, aby zabezpečili ľudom pripojenie k internetu.

Internet teda nemá iba bezdrôtovú podobu a pre jeho správne fungovanie sú za potreby práve káble, ktoré umožňujú prenášať informácie po celom svete. Mnoho moderných zariadení však využíva práve bezdrôtovú formu pripojenia, ktoré sa šíri vzduchom a ľudia sa môžu k nemu pripojiť takmer kdekoľvek. Bez internetu by vyzeral dnešný svet úplne inak a naše milované smartfóny by možno skutočne slúžili len na telefonovanie a posielanie SMS správ. Vedel by si si predstaviť život bez tohto pripojenia?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP