Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Microsoft v roku 2015 prvýkrát testoval takzvaný Projekt Natick. V rámci neho ponoril svoje servery do morských vôd na pobreží Kalifornie. Projekt bol úspešný a tak pokračuje ďalej v Škótsku.

Microsoft sa odhodlal pred dvomi rokmi ku kroku, ktorý nemal obdoby. Svoje servery nahádzal do kovovej konštrukcie v tvare valca a následne ich ponoril do morských vôd na pobreží Kalifornie. Samozrejme sa jednalo o počiatočnú fázu, kedy bola testovaná odolnosť konštrukcie voči okoliu, ktorému bola vystavená. Projekt uspel a tak sa v druhej fáze ponoria ďalšie servery v Európe.

27,6 petabytové úložisko so spotrebou 240 kW

Škótsko malo tú česť a stalo sa miestom Projektu Natick 2. Microsoft ponoril do vody svoje servery severovýchodne od Škótska pri pobreží súostrovia Orkneje. Tentoraz však bola valcovitá konštrukcia s dĺžkou 12 metrov o niečo väčšia ako tá kalifornská. Konštrukcia v sebe ukrýva 864 serverov, ktoré sú umiestnené v 12 rackových skriniach. Dohromady ponúknu 27,6 PB úložisko s celkovou spotrebou energie o hodnote 240 kW. To je dostatok úložného priestoru pre približne 5 miliónov filmov a dátové centrum je rovnako výkonné ako tisíce vysokorýchlostných stolových počítačov.

Mobilné podvodné dátové centrum

Výhoda takéhoto konštrukčného riešenia v podobe konštrukcie ponorenej do mora spočívala v tom, že servery sú morskou vodou chladené. Navyše je kontajner napustený dusíkom a kvôli tomu je aj plne automatizovaný. Kvôli dusíku by bol zásah technika predsa len komplikovaný. Samotné servery fungujú ako mobilné dátové centrum, ktoré je možné prepojiť s optickou kabelážou k akémukoľvek pobrežnému mestu. Keďže polovica obyvateľstva žije v pobrežných mestách, Microsoft vsadil na správnu kartu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú