Microsoft v roku 2015 prvýkrát testoval takzvaný Projekt Natick. V rámci neho ponoril svoje servery do morských vôd na pobreží Kalifornie. Projekt bol úspešný a tak pokračuje ďalej v Škótsku.
Microsoft sa odhodlal pred dvomi rokmi ku kroku, ktorý nemal obdoby. Svoje servery nahádzal do kovovej konštrukcie v tvare valca a následne ich ponoril do morských vôd na pobreží Kalifornie. Samozrejme sa jednalo o počiatočnú fázu, kedy bola testovaná odolnosť konštrukcie voči okoliu, ktorému bola vystavená. Projekt uspel a tak sa v druhej fáze ponoria ďalšie servery v Európe.
27,6 petabytové úložisko so spotrebou 240 kW
Škótsko malo tú česť a stalo sa miestom Projektu Natick 2. Microsoft ponoril do vody svoje servery severovýchodne od Škótska pri pobreží súostrovia Orkneje. Tentoraz však bola valcovitá konštrukcia s dĺžkou 12 metrov o niečo väčšia ako tá kalifornská. Konštrukcia v sebe ukrýva 864 serverov, ktoré sú umiestnené v 12 rackových skriniach. Dohromady ponúknu 27,6 PB úložisko s celkovou spotrebou energie o hodnote 240 kW. To je dostatok úložného priestoru pre približne 5 miliónov filmov a dátové centrum je rovnako výkonné ako tisíce vysokorýchlostných stolových počítačov.
Mobilné podvodné dátové centrum
Výhoda takéhoto konštrukčného riešenia v podobe konštrukcie ponorenej do mora spočívala v tom, že servery sú morskou vodou chladené. Navyše je kontajner napustený dusíkom a kvôli tomu je aj plne automatizovaný. Kvôli dusíku by bol zásah technika predsa len komplikovaný. Samotné servery fungujú ako mobilné dátové centrum, ktoré je možné prepojiť s optickou kabelážou k akémukoľvek pobrežnému mestu. Keďže polovica obyvateľstva žije v pobrežných mestách, Microsoft vsadil na správnu kartu.
Teraz čítajú

PRIPOMIENKA Nová Škoda Fabia odhaľuje detaily: Takéto motory a technológie dostane, bude ale priestrannejšia aj bezpečnejšia

Obrovský bezpečnostný pokrok. Podmorský kábel Google využili na detekciu zemetrasenia, pri testoch fungovali príkladne

Peugeot zmenil svoje logo. Symbolizuje zameranie sa na väčšiu eleganciu a prioritu elektrifikácie

ZAUJÍMAVÉ KVÍZ: Temná stránka technologických firiem - poznáš všetky tieto kontroverzné produkty Apple, Samsungu a ostatných?

Starlink internet čakajú veľké novinky: Väčšinu Zeme pokryjú signálom do konca 2021, rýchlosť sa zdvojnásobí
Články, ktoré hýbu svetom

Formula E odštartovala hrôzostrašne: Prvé preteky v Saudskej Arábii poznačil pokus o raketový útok

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Na hernej scéne bude v marci horúco. Toto sú skvelé hry na PC aj next-gen porty slávnych sérií, ktoré si zahráš

Projekt Slovákov ti zadarmo pomôže dostať sa k peniazom od štátu. Nechcú sa viac pozerať na chaos v štátnej pomoci

Svetu hrozí klimatická katastrofa. Na jej odvrátenie nám ostáva 10 mesiacov, varuje OSN
