Huawei to bude mať veľmi ťažké: Čo je potrebné na úspešnú výrobu smartfónu?
Ľudia o smartfónoch neustále rozprávajú, porovnávajú a využívajú ich na nespočetné množstvo aktivít. Okrem telefonovania, písania správ, hrania hier či fotografovania môžeme pomocou smartfónu a internetu v dnešnej dobe kúpiť takmer čokoľvek.
Možností využitia svojho smartfónu je samozrejme oveľa viac a dá povedať, že nám jedno zariadenie, s ktorým trávime drvivú väčšinu dňa, nahrádza počítač, fotoaparát, baterku, rádio a mnoho ďalších zariadení. Siete mobilných telefónov sú rozdelené do špecifických oblastí nazývaných bunky. Každá bunka má anténu, ktorá prijíma signály mobilného telefónu. Anténa prenáša signály rovnako ako rozhlasová stanica na tvoj telefón a tieto signály prijíma rovnako ako rádio.
Smartfóny využívajú technológiu na odosielanie a prijímanie údajov (telefonické hovory, prehliadania webu, prenos súborov). Vývojári klasifikujú túto technológiu do generácií. Vôbec prvou bola generácia analógového mobilného telefónu. Ako však technológia pokročila, aj protokoly sa stali pokročilejšími. V roku 2014 začali telefóny využívať štvrtú generáciu alebo takzvané 4G, pričom aktuálne sa svet pripravuje na už piatu generáciu (5G).
Materiálové zastúpenie je veľmi pestré
Smartfóny sa vyrábajú z rôznych materiálov, vrátane plastov, základných kovov a drahých kovov. Z plastov sa na výrobu používa hlavne polykarbonát. Tento materiál má pružnosť a odolnosť a navyše je veľmi lacný na výrobu. Základné kovy zastupuje hliník. Spotrebitelia očakávajú vyššiu kvalitu materiálov a práve preto je hliník najbežnejším kovom použitím na výrobu smartfónov. Ponúka vyššiu konštrukčnú tuhosť a rafinovanejší povrch. Jedným z nedostatkov tohto kovu je negatívny vplyv na príjem antény.
Smartfóny obsahujú aj stopové množstvo drahých kovov. Patria sem napríklad striebro, nikel, paládium, platina, meď, či zlato. Výroba obvodových dosiek a galvanické pokovovanie sa preto výrazne zlepšili. Sklo je hlavnou zložkou obrazoviek. Takéto sklo je vyrobené z oxidu hlinitého a oxidu kremičitého s ultra tenkou vrstvou cínu. To zabezpečí, že sa môžeš dotýkať obrazovky bez jej poškodenia. Väčšina najnovších smartfónov však používa tenké tvrdené sklo Gorilla od firmy Corning.
Komponentov na zostavenie smartfónu je viac než dosť
Medzi hlavné časti smartfónu patrí displej a hoci každý detail, ktorý vidíš je na vonkajšej strane, je to vlastne vnútorná súčasť zariadenia. Zobrazovacie technológie v smartfónoch dnes prichádzajú v rôznych typoch, ako napríklad LCD alebo LED. O výdrž smartfónu sa starajú batérie. Bežne sa na výrobu používa lítium-iónová technológia.
Čipy dodajú potrebný výkon
Veľmi dôležitý je pri používaní smartfónu výkon. O ten sa stará čipset, ktorý sa skladá aj z LTE modemu, zobrazovacieho procesora, video procesora či kremíka. To všetko z neho robí funkčný systém. Je viacero spoločností, ktoré vyvíjajú tieto komponenty, ako napríklad Qualcomm, MediaTek či Samsung. Vlastné čipové sady Kirin od spoločnosti Huawei a taktiež vlastné riešenia od Applu používajú rovnakú architektúru systému ako britský vývojár ARM.
Táto spoločnosť okrem produkcie vlastných procesorov poskytuje licencie na ich dizajn a systémovú architektúru iným firmám.
Ďalšie dôležité hardvérové komponenty
Žiadny smartfón nemôže fungovať bez použitia pamäte RAM či vnútornej pamäte. Na základe požiadaviek používateľov, výrobcovia zvyšujú aj množstvo pamäte RAM. Existuje viacero typov čipov, ktoré sú v smartfónoch používané. V najdrahších vlajkových lodiach je väčšinou použitý štandard LPDDR4X, ktorý poskytuje obrovskú rýchlosť a efektivitu, no na výrobu je drahší oproti iným čipom.
Aby sme mohli pomocou smartfónov komunikovať, sú potrebné komponenty pre príjem a odosielanie textových správ či hovorov. Tu prichádzajú na rad modemy, pričom každý výrobca má svoju vlastnú značku modemov, ako napríklad Qualcomm, Samsung či Huawei.
V dnešnej dobe Instagramu a Facebooku sa väčšina používateľov rozhoduje pri kúpe nového smartfónu hlavne podľa parametrov fotoaparátu. Ten sa skladá z troch hlavných častí. Prvou je senzor, ktorý detekuje svetlo, objektív, cez ktorý svetlo prechádza a obrazový procesor. Výrobcov týchto súčiastok je taktiež viacero, no za najväčších možno označiť Sony a Samsung.
Smartfóny využívajú množstvo snímačov
Súčasťou smartfónu sú aj snímače. Medzi základné senzory, ktoré sa do smartfónov montujú, patrí týchto päť:
- Akcelerometer: Používajú ho aplikácie, ktoré potrebujú zistiť orientáciu zariadenia a jeho pohybov. Napríklad pokiaľ máš nastavené v telefóne ovládanie gestami, tak práve akcelerometer dáva telefónu signál o tom, v akej polohe sa aktuálne nachádza.
- Gyroskop: V podstate pravá ruka akcelerometra. Pracujú spolu, pričom gyroskop zohráva svoju rolu pri hraní závodných hier alebo sledovaní filmu.
- Digitálny kompas: Pomáha telefónu nájsť smer na sever pre účely navigácie.
- Senzor okolitého osvetlenia: Tento senzor je schopný automaticky nastaviť jas obrazovky na základe okolitého svetla a pomáha šetriť životnosť batérie.
- Senzor priblíženia: Počas hovoru, ak sa zariadenie dostane do blízkosti tvojich uší, automaticky sa uzamkne obrazovka. Toto je práca senzoru priblíženia.
Operačný systém
Najdôležitejším softvérom v akomkoľvek smartfóne je operačný systém. Operačný systém spravuje hardvérové a softvérové prostriedky smartfónov. Väčšina smartfónov využíva operačný systém Android. Ten je vyvinutý spoločnosťou Google, ktorý funguje na princípe open-source, čo znamená, že sa systém neustále vyvíja a je voľne dostupný. V podstate každý výrobca hardvéru môže pomocou operačného systému vytvoriť svoj vlastný telefón so systémom Android. Svoj vlastný operačný systém má Apple, staré-známe iOS.
Licencia na Android môže stáť aj 75 000 dolárov!
Android je zadarmo pre používateľov, ale aj pre výrobcov. Výrobcovia potrebujú licenciu, aby mohli používať vo svojich zariadeniach služby, ako Gmail, Obchod Play či YouTube. Za túto licenciu sa platia poplatky približne od 40 000 do 75 000 dolárov. Výrobcom však môže byť licencia zamietnutá, ak nespĺňajú požiadavky spoločnosti Google.
Každá spoločnosť, ktorá vyrába zariadenia so systémom Android potrebuje certifikát schváleného zariadenia od autorizovanej spoločnosti. Aj to často niečo stojí. Poplatky sa líšia na základe jednotlivých prípadov a počtu certifikovaných zariadení, pričom ich výška môže byť aj do 75 000 dolárov.
Synchronizácia údajov
Telefón sleduje tvoje osobné údaje, ako sú naplánované stretnutia, zoznamy úloh, adresy či telefónne čísla. Musí byť preto schopný komunikovať so všetkým zariadeniami, ktoré používaš na sledovanie týchto vecí. Ak má toto telefón zvládnuť, musí hovoriť jazykmi všetkých zariadení a aplikácií, ktoré používaš.
Open Mobile Alliance (OMA) je aliancia, ktorá navrhla projekt, pomocou ktorého je možné synchronizovať akýkoľvek druh údajov s akoukoľvek aplikáciou na akomkoľvek hardvéri prostredníctvom akejkoľvek siete za predpokladu, že sú všetky naprogramované na štandardy OMA.
SD karty a Wi-Fi
Každá spoločnosť, ktorá chce vo svojich zariadeniach používať pamäťové SD alebo microSD karty, musí byť súčasťou Asociácie SD. To isté platí aj o Wi-Fi, pričom taktiež je potrebné členstvo v Aliancii na to, aby mohol výrobca používať tento štandard.
Kauza Huawei a problémy s ňou spojené
Viackrát sme ťa informovali o kauze, ktorá je na pretrase posledné týždne. Všetko to začalo podozrením zo strany Spojených štátov amerických o možnej špionáži, ktorú má vykonávať čínska vláda prostredníctvom zariadení Huawei. Technologický gigant spolu s čínskou vládou všetky obvinenia odmietajú a do dnešného dňa sa nepreukázali žiadne dôkazy. Americký prezident Donald Trump však podpísal nariadenie, ktoré zakazuje americkým technologickým firmám obchodovať s Huawei, pričom bol zaradený aj na čiernu listinu.
So spoločnosťou postupne pozastavilo spoluprácu viacero známych technologických firiem predovšetkým z USA. Najskôr prišiel s informáciou o možnom blokovaní svojho operačného systému Google. Aktuálne je prípadné blokovanie odložené do 19. augusta 2019. S niečím chce prísť aj Microsoft, ktorý plánuje Huawei obmedziť v súvislosti s jeho licenciami pre Windows. Neskôr sa pridali ďalšie spoločnosti ako Intel, NVIDIA, Qualcomm, Broadcom, či britský vývojár ARM.
Huawei má podľa dostupných informácií už dlhodobo pracovať na svojom vlastnom operačnom systéme, ktorý bude kompatibilný s aplikáciami od Google. Taktiež uvažuje o náhrade za obchod Play, pričom by mal prejsť na iný obchod s vyše 900 000 hier a aplikácií. Okrem toho vraj vyvíja svoje vlastné čipy, aby nebol odkázaný na svojich dodávateľov, ktorý sa mu nateraz otočili chrbtom.
V každom prípade pre výrobu samotného smartfónu je potrebné obrovské množstvo súčiastok od viacerých výrobcov a v neposlednom rade aj plnohodnotný operačný systém. Stopnutie dodávok či rôzne iné obmedzenia môžu aj takému veľkému hráčovi narobiť obrovské problémy a bude preto kľúčové, aby sa Huawei z tejto situácie čo najskôr nejakým spôsobom dostal.
V hre je aj prípadná dohoda medzi USA a Čínou, no v tomto prípade bude všetko záležať od toho, ako bude chcieť dohodu postaviť práve americký prezident. Spoločnosti Huawei ide okrem obrovských peňazí aj o svoju povesť a budúcnosť.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Slováci tajne dovážajú smartfóny z Ázie za stovky eur lacnejšie. Prečo sa im to oplatí a ako škodia operátorom?
Samsung predstavil najvyspelejšie mobily sveta. Výkonom ťa dostanú, ale čo tá cena?
Slováci túto značku nepochopiteľne prehliadajú. Predstavila 2 nadupané smartfóny za smiešne ceny
Apple sa uchýli k historickému kroku. Nový iPhone vraj dostane novinku, ktorú Androidy majú už roky
Kvôli EÚ nedostaneš nové funkcie iPhonu. Slovákov čakajú veľké obmedzenia, dôvod ťa prekvapí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Rusko pripravuje masívny útok, ktorý má definitívne ukončiť vojnu na Ukrajine. Analytici varujú pred následkami
Elitný architekt Prekop: Slovensko trpí komplexom druhej kategórie a architektúra na to dopláca
Osudových 33 sekúnd: Čierna skrinka odhalila posledné momenty letu Air India. Príčina pádu je odhalená
Žena skončila na pokraji zlyhania pečene po užívaní obľúbeného bylinného doplnku. Vedci dvíhajú varovný prst
TOP 10 krajín, ktoré prevalcovali ekonomický rast svetových veľmocí. Skryto prepisujú mapu globálneho bohatstva
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- Slováci tajne dovážajú smartfóny z Ázie za stovky eur lacnejšie. Prečo sa im to oplatí a ako škodia operátorom?
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- V aute ho majú desaťtisíce Slovákov. Ak zneužiješ obľúbené zariadenie, riskuješ masívnu pokutu
-
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- Záhadný kameň v Egypte nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté 5000 rokov
- Sci-fi „kladivo“ je realitou. Nová zbraň Západu desí nepriateľov, nemajú proti nej šancu
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
Trump mení stratégiu: Zbrane pre Ukrajinu pôjdu cez NATO, voči Rusku chystá zásadné vyhlásenie
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP