Posledná veľká aktualizácia Windowsu mala priniesť viacero noviniek a užitočných vylepšení, ktoré mali uľahčiť používanie. Októbrová aktualizácia však viacerým používateľom napáchala viac škody než úžitku. Softvérový gigant si je toho vedomý a k dispozícii je už testovacia verzia, po ktorej sa v novom roku objavia nové aktualizácie.

Spoločnosť upozorňuje, že predchádzajúca zostava s označením 18282 je platná do 14. decembra a do tohto dátumu je potrebné prejsť na najnovšiu zostavu Windows 10 Insider Preview Build 18290. Nový náhľad testovania bude súčasťou veľkej aktualizácie 19H1, ktorá bude dostupná v budúcom roku. Poďme sa teda pozrieť, aké hlavné novinky môžeme očakávať.

Vylepšené menu

Hneď prvú novinku predstavuje často používané Menu. K dispozícii budú vylepšenia, ktoré sa dotknú najmä Jump Listov a možnosti napájania. Pridané budú ikony, vďaka ktorým dôjde k zjednodušeniu používania a celkovo dostane štartovacie menu nový dizajn.

Prečítajte si tiež!
Microsoft testuje zobrazovanie reklám v dôležitej aplikácii Windowsu

Dátum a čas

Po žiadosti zo strany používateľov bude Windows obsahovať možnosť manuálnej synchronizácie hodín s časovým serverom. Zobrazované budú aj posledné časové synchronizácie a adresa aktuálneho časového servera.

Mikrofón

V dolnej lište oznámení pribudla nová kolonka mikrofónu, ktorá zobrazuje, aká aplikácia práve používa mikrofón. Prejdením kurzorom nad ikonu sa zobrazí aplikácia, ktorá využívala, alebo ešte stále využíva mikrofón. Dvojitým kliknutím sa otvoria nastavenia na ochranu osobných údajov.

Pridaný oranžový indikátor (viď. obrázok vyššie), ktorý upozorní na dostupné aktualizácie, alebo potrebu reštartovania PC

Vylepšené funkcie Cortany

V tejto oblasti došlo k základným zmenám v oblasti dizajnu a lepšieho používania. Ďalšie možnosti vylepšení sa momentálne zisťujú a budú pridané aj na základe odozvy zo strany používateľov. Na sociálnych sieťach sa ukazujú prvé informácie, ktoré hovoria napríklad o tom, že aplikácia Microsoft To-Do pristupuje k zoznamom, ktoré sú vytvorené pomocou Cortany.

Microsoft To-Do

V aplikácii kalendára, alebo mailovej pošty je možné jednoducho sa preniesť priamo do Microsoft To-Do a jednoducho si zaznamenať dôležité stretnutie či naplánovať každodenné povinnosti.

Okrem vyššie spomenutých vylepšení sú samozrejme k dispozícii aj viaceré opravy drobných chýb v rámci aplikácií či vylepšenia pre lepšie a jednoduchšie používanie. Pravdepodobne sa budú pridávať ešte viaceré možnosti a funkcie a zaznamenávať prvé používateľské nápady, vylepšenia či zásadné chyby.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom