Spoločnosť Apple predstavila aktualizovaný MacBook Pro 13″ s procesorom M2, čím potešila množstvo fanúšikov. Je to zlatá stredná cesta medzi základným MacBookom Air a oveľa drahším 14″ MacBookom Pro z roku 2021. A aj keď má tento počítač silnejší procesor než jeho predchodca, jedna vec je výrazne pomalšia.

Ako upozornil portál PCMAG (prostredníctvom Macrumors), niekoľko rozsiahlych testov preukázalo, že SSD disk v základnej konfigurácii počítača nedosahuje také výsledky ako v predošlom MacBooku Pro 13″ s čipom M1, ktorý prišiel na trh koncom 2020.

A ak by si očakával, že ide len o zanedbateľné číslo, vôbec to nie je pravda. Podľa expertov je rýchlosť čítania až o 50 % nižšia, čo je pomerne zásadný nedostatok. Zatiaľ čo MacBook Pro 13″ (M2) dosahuje rýchlosť čítania 1 446 MB/s, jeho predchodca sa dostáva až na úroveň 2 900 MB/s. Pochopiteľne je to veľmi podobné aj v prípade zápisu, kde novší model dosahuje hodnoty 1 463 MB/s a starší 2 215 MB/s. To je zhruba 30 % rozdiel.

Na celý problém sa do hĺbky pozrel aj youtuber Created Tech, ktorý po podrobnom rozobratí počítača zistil, že spoločnosť Apple použila v novšom modeli iba jeden NAND čip pre 256 GB úložisko. Pretože mal predošlý MacBook Pro 13″ s procesorom M1 až dva 128 GB NAND čipy (dokopy 256 GB), bolo ich možné používať paralelne, čo malo pozitívny vplyv na rýchlejší prenos dát.

Existuje riešenie

Apple

Aj, keď sú vyššie uvedené informácie pomerne veľkým sklamaním, netreba zúfať. Pomalšia SSD pamäť sa totiž nachádza len v základnej 256 GB verzii počítača, pričom ak si vyberieš drahšie prevedenie s 512 GB úložiskom, dostaneš sa na rovnakú rýchlosť, akú ponúkal starší MacBook Pro 13″ z roku 2020. Dôvodom je použitie dvoch 256 GB NAND čipov.

Problémom však môže byť cena, nakoľko základný 256 GB MacBook Pro 13″ s čipom M2 štartuje na Slovensku od 1599 €, drahšie 512 GB prevedenie stojí až 1829,00 €.

Otázkou teda zostáva, či je v praxi rozdiel medzi obomi konfiguráciami taký výrazný, aby dávalo zmysel priplatiť si 230 €. Zdôrazňujeme totiž, že za tieto peniaze dostaneš stále „iba“ 8 GB RAM a rovnakú konfiguráciu čipu M2 ako v prípade najlacnejšieho modelu. Nemení sa teda nič okrem SSD diskov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP