Veľká konferencia v polovici tohto roka odhaľuje, na čom spoločnosť za uplynulých 12 mesiacov pracovala. Reč je samozrejme o podujatí WWDC 2022, na ktorom spoločnosť v rámci Keynote prezentovala tie najhorúcejšie novinky zo svojej „dielne“. A skutočne toho nie je málo. Inžinieri a vývojári v Apple za posledný rok vykonali kus poriadne roboty, čo sa ukázalo aj na novej verzii iOS 16.

MacBook Air a Pro

Spoločnosť Apple taktiež oznámila úplne nový MacBook Air, ktorý pobeží na úplne novom procesore s označením M2. Zariadenie bude dodávané v 4 farbách (Silver, Space Gray, Starlight, a Midnight) a jeho cena začne na sume 1199 dolárov, čo je pomerne výrazný nárast v EÚ na 1 499 eur podľa cien v rakúskom Apple Store.

Apple však ubezpečil, že aj naďalej bude predávať starší a lacnejší MacBook Air s čipom M1 za cenu od 1 199 eur. Ten je vzhľadom na svoju cenovku prakticky nezdolateľnou konkurenciou aj pre všetky počítače s Windowsom.

Zariadenie bude možné nabíjať aj prostredníctvom bezdrôtovej nabíjačky MagSafe prevzatej z posledného MacBooku Pro a obsahuje dva porty Thunderbolt. Čo sa týka výdrže batérie, Apple tvrdí, že MacBook Air vydrží na jedno nabitie neskutočných 18 hodín (pri sledovaní videí).

Apple tiež tvrdí, že zariadenie zaberá až o 25 % menej objemu (má hrúbku len 11 mm), disponuje 13,6-palcovým displejom, váži 1,2 kg a v základe ponúkne 256 GB úložisko. K dispozícii bude tiež verzia s 10-jadrovým GPU, 16 GB RAM a 512 GB úložiskom, za ktorú si však zákazník priplatí. Cena tejto lepšej verzie je 1849 €.

Na displeji nebude chýbať už tradičný „výrez“ okolo prednej kamery, ktorá ale svojimi špecifikáciami už tradične skôr sklame. Jej rozlíšenie je len 1080p, ale údajne ponúkne až 2-násobne lepšiu kvalitu pri slabom osvetlení.

TheVerge

Čo sa týka displeja, ten bude mať o niečo menšie rámiky ako jeho predchodca a ponúkne rozlíšenie 2 560 x 1 664 pixelov s maximálnym jasom 500 nitov.

Samotné zariadenie by malo byť absolútne tiché, takže v novom Macbooku Air po vzore predchádzajúcej generácie s M1 procesorom tiež žiadny ventilátor nenájdeš. Bude dodávaný aj s novým napájacím adaptérom, pričom na 80 % kapacity by sa mal nabiť už za 20 minút.

Procesor M2, ktorý tvorí srdce nového MacBook Air dosahuje o 18 % vyšší výkon oproti predchádzajúcej generácií M1 a je údajne 1,9-násobne rýchlejší ako „najnovšie 10-jadrové čipy využívané v bežných notebookoch“.

Apple predstavil šialený MacBook Air a Pro. Dramatický výkon vďaka M2 procesoru a extrémna výdrž batérie

Čip M2 taktiež ponúka o 25 % vyšší výkon GPU oproti čipu M1 pri rovnakej úrovní výkonu, pri maximálnom výkone však ponúkne ešte o dodatočných 10 % viac (celkovo teda 35 %). M2 bude podporovať prehrávanie viacero 8K a 4K streamov.

Apple svojej povesti nezostal nič dlžný a opäť uviedol, že čip M2 je zameraný najmä na efektivitu, teda maximálnu rýchlosť, pri čo najmenšej spotrebe.

TheVerge

Spolu s Macbookom Air  predstavil aj nový MacBook Pro, ktorý sa taktiež pochváli novým čipom M2. Žiadne ďalšie veľké zmeny sa však na MacBooku Pro neudiali a hoci Apple neuviedol žiadny presný dátum vydania ani pri jednom zariadení, uviedol aspoň cenovky.

Spoločnosť MacBook Pro ohodnotila na 1 299 dolárov (v Európe od 1 599 eur), pričom zákazníkom sľúbila 20 hodinovú výdrž batérie, 8-jadrové CPU, 10-jadrové GPU a až 24 GB operačnú pamäť v najdrahšej verzii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP