Aktualizované: Spoločnosť Tachum oznámila, že aplikácie na slovenskom Prodigy už bežia v interaktívnom móde Linux so systémom symetrického multiprocesingu (SMPa jednotkou s pohyblivou rádovou čiarkou.

Úspešne spustený kód v interaktívnom režime je dôkazom stability systému a umožňuje spoločnosti prejsť k dodatočnému testovaniu pred odoslaním čipu do výroby (tzv. tape out) a vzorkovaním neskôr v tomto roku.

Tento míľnik je podľa tlačovej správy firmy znakom pokročilej úrovne vyspelosti čipu Prodigy, ktorá zahŕňa progresívne jadro procesora CPU, výkonné softvérové prostredie a nové hardvérové komponenty (IP – Intellectual Property) tretích strán. Spoločnosť sa tak priblížila k oficiálnemu predstaveniu produktu a naplneniu zámerov transformovať súčasné dátové dátové centrá na ekologickejšie univerzálne výpočtové centrá, ktoré by dokázali „spúšťať“ procesy umelej inteligencie s kapacitou ľudského mozgu.

Tachyum tiež úspešne nahradila starého dodávateľa DDR5 pamätí RAM a zbernice PCI Express 5. Prechod na nových partnerov je vraj úplne dokončený a ich IP do čipu plne integrované. Ich mená ale Slováci prezradia až neskôr.

Čo ich čaká ďalej? Aj vstup na burzu

Ďalším míľnikom bude demonštrácia kompletného vektorizačného kompilátora, ktorá ukáže, že procesor Prodigy je na FPGA schopný bežať vektorizovaný kód.

„Veríme, že s novými IP v konečnom dôsledku zabezpečíme, že finálna verzia Prodigy bude fungovať lepšie, ako sa očakávalo. Už sa tešíme, ako trhu prestavíme náš procesor, a navždy tým zmeníme fungovanie dátových centier,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO Tachyum.

Po úspešnej integrácii IP od náhradných dodávateľov je spoločnosť schopná smerovať k plnej výrobe a dosiahnutiu ziskovosti pred vstupom na burzu, takzvaným IPO (Initial Public Offering). Tento míľnik je kritickým bodom pre vykročenie smerom k záverečnej fáze vývoja čipu Prodigy. Spoločnosť Tachyum teraz môže prejsť od testovania simulácie v miliardách cyklov v testovacom prostredí k fáze testovania hardvérovej kvality. Tachyum spustí testy, regresie a vykoná testovanie kompatibility na prototypovom hardvéri Prodigy FPGA a spustí biliardy (rádovo 1015) cyklov na otestovanie čipu pred odoslaním do výroby a vzorkovaním  neskôr v tomto roku, aby zabezpečila spoľahlivú prevádzku.

Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio-AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme.

Zásadne vylepšia dátové centrá

Dnes (teda podľa firmy bez revolučného Prodigy) musia dátové centrá používať pre rôzne záťaže hardvér pozostávajúci z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami má zvýšiť konkurenciu a ekonomickú efektivitu dátových centier.

Stále platí, že zákazníci a partneri, ktorý by si čip Prodigy chceli vyskúšať už teraz, môžu Tachyum osloviť a požiadať o predbežný prístup a vyskúšanie si svojich aplikácií na ich hardvéri.

Pôvodný článok z 23. marca 2022: Posledný veľký pokrok dosiahlo slovenské Tachyum so svojím ekosystémom Prodigy ešte v marci. Vtedy sa podarilo „rozbehať“ virtualizáciu hypervízora KVM (Kernel-based Virtual Machine), ktorá dá prevádzkovateľom dátových centier možnosřt spúšťať na jednom serveri viacero inštalácii operačného systému naraz, čo výrazne zníži náklady na kúpu ďalšieho hardvéru.

Zároveň výrazne klesne spotreba energie v takýchto dátových centierách. A nie len tam, pretože Tachyum plánuje ponúkať platformu aj pre umelú inteligenciu a podobné vysokovýkonné výpočty.

KVM je riešenie vitualizácie pre Linux na hardvéri s architektúrou x86. Procesory Tachyum Prodigy ju zvládajú prostredníctvom linuxového jadra a sprostredkujú všetky interakcie medzi hardvérom a virtuálnymi zariadeniami.

Na čo virtualizácia slúži?

Prodigy pomocou virtualizácie umožňuje rozdelenie a správu zdrojov, virtualizáciu zariadení (napríklad zdieľaný USB port) a symetrický multiprocesing (SMP), vďaka čomu môže virtuálne zariadenie používať dva alebo viac procesorov súčasne.

„Náš softvérový tím opäť vylepšil pozíciu procesora Prodigy pridaním nových funkcií, ktoré budúci zákazníci ocenia v čase uvedenia procesora na trh,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum.

„Nastavením virtualizácie KVM ponúkame atraktívnu možnosť pre poskytovateľov dátových centier, ktorí chcú využiť výhody Prodigy v oblasti výkonu, spotreby a nákladov. Tento úspech je jedným z mnohých softvérových vylepšení, ako sú kompilátory a knižnice, zavádzače (bootloadery) a monitory, jadrá operačného systému a ďalšie, ktoré plánujeme implementovať do procesora Prodigy v roku 2022,” dodáva.

Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať HPC, AI, ML (Machine Learning, strojové učenie) a DL (Deep Learning, hlboké učenie) aplikácie, plus bežné záťaže dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme.

Bez Prodigy musia HPC centrá používať pre tieto rôzne záťaže buď jednovláknový výkon alebo vysokú priepustnosť, systémy, ktoré kombinujú rôznorodé procesory a grafické karty. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ využitia podľa Tachyum vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru. Prodigy chce plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami aj vďaka podpore starších kódov.

Virtualizácia KVM je pre prvých používateľov k dispozícii na testovanie prostredníctvom zákazníckeho a partnerského portálu Tachyum. Testovanie úplného virtualizačného zásobníka pred odoslaním čipu do výroby zaisťuje, že finálne čipy budú fungovať tak, ako majú, keď vyjdú z výroby.

Tachyum

Pôvodný článok z 8. marca 2022: Spoločnosť Tachyum urobila ďalší radikálny pokrok v zdokonalení softvéru pre revolučný procesor Prodigy a je čoraz bližšie, aby bola pripravená ísť s prvým univerzálnym čipom na svete do výroby.

O unikátnom procesore Prodigy, ktorý vyrába slovenská firma Tachyum a má s ním naozaj celosvetové plány ako konkurovať aj Intelu či gigantovi Nvidia, sme písali už niekoľkokrát.

Tachyum

Verejnosť ho prvýkrát videla v novembri minulého roka, kedy predviedla jeho bootovací proces UEFI a spustila na ňom operačný systém Linux.

O krok bližšie k výrobe

Aktuálne tento slovensko-americký startup vylepšil náhradný firmvér BIOS založený na špecifikácii UEFI a tiež zaradil najnovšie verzie emulátora QEMU a GCC.

„Najnovšie vylepšenia od nášho softvérového vývojového tímu umožňujú v univerzálnom procesore Prodigy širokú škálu možností,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Pri nasadení v dátových centrách umožnia rýchlu a bezproblémovú integráciu technológií do zariadení postavených na procesoroch a architektúre Tachyum. Blížime sa k fáze výroby procesora Prodigy, a preto softvér musí poskytovať nástroje, ktoré superpočítače vyžadujú na transformáciu odvetvia.“

Vylepšenia, softvérový balík, kompilátory aj portovaný softvér majú skrátiť čas potrebný pre integráciu, ale taktiež zabezpečiť kompatibilitu architektúr založených na procesore Prodigy. Podľa dostupných informácií sú tieto vylepšenia iba prvými v rámci softvérového plánu na rok 2022. Vďaka nim Prodigy smeruje k štádiu pripravenosti na výrobu, pričom prvé kusy by mali byť uvoľnené ešte v tomto roku.

Čo všetko sa vylepšilo?

Čo sa týka samotných softvérových vylepšení v QUEMU 6.2 boli pridané periférie potrebné pre UEFI, vektorové inštrukcie a podpora virtualizácie pre KVM (Kernel-based Virtual Machine). Okrem toho bol pridaný aj prístup pre prvých používateľov prostredníctvom zákazníckeho portálu.

Tachyum

Pre emulátor GCC 11.2  bola pridaná vektorizácia, intrizické inštrukcie, podpora jazyky Go pre virtualizáciu navyše k jazykom C/C++ a Fortran a prístup pre prvých používateľov prostredníctvom zákazníckeho portálu s očakávaným upstreamom vo štvrtom štvrťroku.

Samotným vylepšením prešlo aj rozhranie UEFI, kde bola pridaná predprodukčná funkcionalita, ktorú spoločnosť Tachyum pridala po nedávnom predvedení základných príkazov z príkazového riadku

Vylepšená bola aj špecifikácia ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) podporovaná v UEFI a Linuxe, bola vykonaná príprava spustenia na FPGA (Field Programmable Gate Array) prototype, ako aj na hardvéri špecializovaných kontrolérov BMC (Baseboard Management Controller), a taktiež sa umožnila sa distribúcia zdrojového kódu pre zákazníkov.

Prečo univerzálny čip?

V súčasnosti musia podľa spoločnosti dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je podľa IT firmy neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby.

„Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier“, uvádza sa v tlačovej správe

Procesor Prodigy však môže podľa tvrdení firmy pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú umelú inteligenciu (AI), všeobecnú AI, bio AI aj neurónové siete, a k tomu aj bežné zaťaženie dátových centier na jednej homogénnej procesorovej platforme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú