Snímače odtlačkov prstov umiestnené priamo v displeji sa spomínajú už dlho, no stále reálne neprišli. Zdá sa však, že sa konečne dočkáme. Vo všetkom má prsty spoločnosť Synaptics, známa vo vývoji dotykového vstupu pre notebooky aj smartfóny. Ďalšie podrobnosti sú však už trochu tajomné.

Synaptics včera oznámil začiatok masovej produkcie špeciálneho snímača s názvom Clear ID, „z rodiny“ zariadení FS9100. Ide o optický senzor odtlačkov zabudovaný v displeji, ktorý by mal nahradiť tradičné ekvivalenty umiestnené napríklad v domovských tlačidlách alebo na zadnej strane.

Spôsob fungovania spoločnosť bližšie nepopisuje, no ich snímač si má poradiť pri snímaní mokrých, suchých či studených prstov. Pred poškodením ho chráni ochranné sklo displejov a Synaptics zároveň prezentuje technológiu Sentry Point, ktorá je zameraná na bezpečnosť  autentifikácie.

Kto bude prvý?

Ďalšie vyjadrenia spoločnosti sú už viac tajomné. Synaptics má nový snímač produkovať v spolupráci s piatimi „top“ výrobcami zariadení (OEM). Neuvádza pritom presne o koho ide. Zo smartfónového trhu by to však mohli byť Samsung, Apple, Huawei, Oppo či Xiaomi. Spolupráca s juhokórejským gigantom sa zdá obzvlášť pravdepodobná. Synaptics totiž vo svojom vyhlásení špecificky spomína označenie „infinity displej“. Práve taký názov používa pri svojich obrazovkách Samsung.

Samsung Galaxy S8+
Zobraziť celú galériu (3)
Dávid Igaz / FonTech

Záhadou je však aj dátum predstavenia prvého smartfónu so snímačom Clear ID. Keďže podľa Synaptics výroba skeneru už začala, rok 2018 by mal znamenať definitívny príchod takýchto senzorov. Či to však bude už v úvode roka, alebo až neskôr, zatiaľ nie je známe. Keďže sa Samsung zdá ako hlavný favorit, možnosťou by bolo uvedenie novinky v Galaxy S9. Ten by mal byť predstavený koncom februára, no ani najnovšie špekulácie snímač odtlačkov v displeji nespomínajú.

Zobraziť celú galériu (3)
Kristián Hrušovský / Fontech

Nenechaj si ujsť
Takto by vyzeralo Xiaomi Mi MIX 2s, keby malo výrez v displeji

Prvý smartfón s novým snímačom tak môže predstaviť niektorý iný veľký výrobca. Veľké prekvapenie sa už podarilo napríklad Xiaomi s takmer bezrámikovým modelom Mi MIX. Prehovoriť do najnovšieho súboja sa budú snažiť aj ďalší, snímač odtlačkov umiestnený v displeji je totiž rozhodne dôležitou funkciou, na ktorú čaká veľká časť používateľov. V nasledujúcich mesiacoch tak môžeme očakávať veľký súboj výrobcov. Kto bude nakoniec prvý?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú