Odhadovaný dojazd je pri elektromobiloch veľmi dôležitým ukazateľom, nakoľko si podľa neho vodiči musia plánovať trasu so zastávkami na nabíjanie.

Ako ale isto všetci dobre vieme, algoritmy na výpočet dojazdu sú niekedy úplnou katastrofou a skôr nám pripomínajú generátor náhodných čísel.

Tesla je na tom inak a po novom do výpočtov zaradila aj takú drobnosť, ako odber elektriny pri nabíjaní smartfónu. Na tému upozornil portál ElectrickeVozy.cz.

Niektoré autá odhadujú dojazd pomerne presne. Vypichnúť môžeme napríklad Mercedes, ktorý pri výpočte kalkuluje aj s profilom trasy. Rovnako to má aj Renault pri svojom Megane E-Tech. Pri týchto autách sa ti teda skôr stane, že do cieľa prídeš s menej vybitou batériou, ako pred začiatkom cesty odhadoval systém.

Tesla

Ani to však nie je úplne ideálne, nakoľko si rovnako nemôžeš efektívne naplánovať trasu. V ideálnom prípade by ti mal elektromobil odhadovať dojazd na kilometer presne, no na to musí do výpočtov zaradiť aj také drobnosti, ako spomínaná spotreba pri nabíjaní smartfónu.

Tesla si v tomto ide vlastnú ligu

Elektromobily Tesla sú prešpikované technológiami a každý jeden dôležitý komponent má nejaký svoj snímač či senzor. Vďaka tomu ho je možné ovládať na diaľku alebi sledovať jeho štatistiky.

Tesla hacker, ktorý na Twitteri pôsobí pod prezývkou Green odhalil, čo prináša nová aktualizácia 2022.20.7.

Podľa jeho zistení má po novom Tesla do výpočtov dojazdu zahŕňať aj také detaily, ako tlak v pneumatikách, hustotu vzduchu, chladenie a zohrievanie batérie či spomínaný odber z 12V zásuvky.

S presným odhadom je cestovanie menej stresujúce

Presný odhad dojazdu elektromobilu je dôležitý. Ak totiž auto nepočíta napríklad s prevýšením a vodiča čaká úsek do kopca dlhý niekoľko desiatok kilometrov, razom mu môže dojazd klesať až trikrát rýchlejšie než pri jazde po rovine.

FonTech

Ak s tým navigácia, respektíve elektromobil nepočíta, vodič sa na tento dôležitý údaj tým pádom vôbec nemôže spoľahnúť a dojazd si tak musí prepočítavať sám. Technológie ale neustále napredujú, algoritmy sa zlepšujú, čoho dôkazom je koniec koncov aj Tesla.

Jedného dňa sa určite dočkáme toho, že na odhad dojazdu sa budeme môcť stopercentne spoľahnúť aj pri lacnejších elektromobiloch, kde je to dnes ešte stále veľký problém.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP