Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zásoby fosílnych palív až polovice sveta môžu úplne stratiť svoju hodnotu už do roku 2036.

Ako píše The Guardian, môže za to prechod na uhlíkovo neutrálne technológie. Mnohým firmám tak hrozí krach a možno aj zopakovanie finančnej krízy z roku 2008.

Pád o 10 biliónov nezvládneme

Mnohým krajinám hrozí, že budú vlastniť rezervy fosílnych palív, ktoré viac nebudú mať nemajú hodnotu kvôli tomu, že sa nebudú dať použiť.

Vedúci autor štúdie Jean-Francois Mercure sa vyjadril, že vo všeobecnosti prechod na čistú energiu svetovej ekonomike pomôže. Je ale nutné k nemu pristupovať opatrne, aby nevznikli ďalšie extrémne chudobné regióny.

Najviac budú z prechodu profitovať práve tí, ktorí si ním prejdú ako prví. Krajiny, ktoré sa pokúsia držať uhlíkovo závadných metód príliš dlho, to budú mať najťažšie. Ako ale nedávno naznačila štúdia, pre víťazstvo nad globálnym otepľovaním musia štáty odstaviť ťažbu okamžite.

Pixabay

„V najhoršom možno prípade budú ľudia investovať do fosílnych palív dovtedy, kým zrazu spadne dopyt a uvedomia si, že to, čo vlastnia, je bezcenné. Môžeme potom vidieť finančnú krízu ako v roku 2008,“ dodáva Mercure.

Máme šancu na rast

Štúdia však zároveň ubezpečuje, že prechod na čistú energiu v konečnom dôsledku svetové ekonomické straty vynahradí novými príležitosťami a vygenerovaním finančných zdrojov mimo fosílny priemysel.

Hrozí tiež, že niektoré centrá ropného priemyslu môže postihnúť rovnaký osud, ako v minulosti legendárny Detroit. Krajiny ako Rusko či Brazília sa navyše môžu pokúsiť o spomalenie prechodu rovnako, ako sa o to už pokúsili v minulosti – dôvodom je, že z exportu fosílnych zásob profitujú.

John R. Perry/Pixabay

Momentálne financovanie a vládne ciele spôsobia, že obnoviteľné zdroje sa stanú nielen lacnejšie, ale tiež efektívnejšie a stabilnejšie. Na druhej strane, fosílne palivá čaká zvyšovanie cien kvôli ich volatilite.

Ohrozené sú známe zdroje

Ako ďalej vysvetľuje The Guardian, najviac ohrozené aktíva sú napríklad kanadské dechtové piesky, americká bridlica a v ohrození je aj arktické Rusko. Európa na tom však až tak zle nebude, práve naopak.

HDP európskych krajín totiž narastie vďaka uhlíkovej neutralite natoľko, že úplne preváži straty, ktoré spôsobí krach fosílneho trhu.

Kým Nórsko môže prísť o 9 % HDP, keďže je závislé najmä na exporte fosílnych palív, Spojené kráľovstvo môže získať vyše 600 miliárd eur. Vedci navyše neustále prichádzajú s novými možnosťami, vďaka ktorým je možné nahradiť fosílne palivá ich ekologicky vyrobeným ekvivalentom.

Sun Cable

Spojené Štáty môže postihnúť strata vyše 3 biliónov eur a Kanadu takmer 800 miliárd. Systém je však citlivý na množstvo premenných a nie je napríklad úplne jasné, čo sa pri takejto zmene svetovej ekonomiky stane napríklad so Saudskou Arábiou, ropnou veľmocou a aký silný krach čaká ju.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú