Apple v rámci svojej každoročnej vývojárskej konferencie WWDC okrem nových MacBookov a systému iOS 16 predstavil aj úplne nový operačný systém pre počítače Mac.

MacOS Ventura

Ten dostal názov macOS Ventura a ponúka množstvo vylepšení. Hlavným lákadlom je organizačný nástroj s názvom Stage Manager, ale zmeny sa dotkli aj vyhľadávacieho nástroja Spotlight či natívných aplikácií ako je webový prehliadač Safari.

   

Apple

Stage Manager umožňuje používateľom jednoduchým spôsobom organizovať otvorené okná, čo je dnes veľká slabina macOS oproti Windowsu.

Vie zoskupovať aplikácie po stranách displeja, ale taktiež umožňuje prepínať medzi jednotlivými zoskupeniami rôznych okien. Ide teda o nástroj na uľahčenie multitaskingu a práce s aplikáciami.

Funkciu si možno predstaviť ako „režim jedného okna“ pre všetky aplikácie, takže jedným klikom na aplikáciu na teba vyskočí okno, a všetky ostatné okná zmiznú na ľavú stranu obrazovky. Jednoducho povedané, Stage Manager po spustení z ovládacieho centra automaticky usporiada všetky otvorené aplikácie na bočnú stranu obrazovku, pričom na stred zarovná aplikáciu, v ktorej zrovna pracuješ.

Rozhodne zaujme aj funkcia, ktorá umožňuje po kliknutí na pracovnú plochu schovať všetky otvorené okná. Je teda zrejmé, že Stage Manager interaguje aj s ostatnými nástrojmi, vrátane Mission Control a Spaces.

MacOS Venutra disponuje taktiež funkciou Live Text, ktorá umožňuje rozpoznávať text v obrázkoch, pričom daný text môže používateľ vybrať a cez Copy & Paste nakopírovať do inej aplikácie.

Aktualizované však boli aj ďalšie aplikácie ako Počasie, Hodiny a pribudli nové nástroje na zjednodušenie ovládania.

Lepšie vyhľadávanie

S príchodom macOS Ventura prišli aj vylepšenia pre Spotlight a  funkcie celosystémového vyhľadávania súborov. Táto funkcia umožní nájsť obrázky v galérii fotografií, ale aj vyhľadávať text vo fotografiách pomocou rozhrania Live Text.

Apple

Apple suverénne tvrdí, že Ventura so sebou prinesie najväčšiu opravu chýb, aká v posledných rokoch bola vykonaná.

Nový operačný systém so sebou prinesie, podobne ako iOS 16 aj funkcie editovania, a zrušenia odoslania mailov a správ v iMessages, ale taktiež možnosť plánovania odosielania e-mailov v Mail.

Okrem toho spoločnosť tvrdí, že prepracovala vyhľadávací nástroj, aby poskytoval presnejšie výsledky hľadania.

Zmeny sa dotkli aj Safari

Za zmienku rozhodne stojí aj vylepšenie prehliadača Safari, ktorý najnovšie disponuje funkciou „Shared Tab Groups“. Tá v reálnom čase umožňuje sledovať, aké karty prehliadajú tvoji priatelia alebo kolegovia, s ktorými kooperuješ.

Funkcia umožňuje taktiež vytváranie zoznamu zdieľaných záložiek či spustenie FaceTime hovoru priamo z prehliadača.

Apple

Ďalšou pútavou novinkou je vylepšenie funkcie Handoff, ktorá už dnes dokáže prijať hovor vyzváňajúci na iPhone napríklad na Macu.

V novom OS dokáže plynule presunúť hovor medzi jednotlivými zariadeniami. Ak teda začneš hovor na svojom iPhone, môžeš si ho pokojne presunúť na svoj Mac, prípadne iPad a naopak.

Apple

Neskutočne zaujímavá je aj funkcia Continuity Camera, ktorá umožní premeniť prednú kameru iPhonu na kameru pre Mac (možno preto, že tie zabudované za veľa nestoja).

Všetko by pritom malo fungovať úplne automaticky, takže ak tvoj Mac rozozná, že máš v blízkosti položený svoj iPhone, bezdrôtovo sa k nemu pripojí a začne prenášať obraz.

Nový macOS Venutra bude k dispozícií pre všetky podporované zariadenia už túto jeseň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP