Apple na svojej každoročnej vývojárskej konferencii WWDC pravidelne odhaľuje tiež veci, ktoré zaujímajú aj bežných zákazníkov. Dnes to bol napríklad prvý pohľad na novú verziu operačného systému iOS 16, ktorý síce oficiálne príde až s novými iPhonami 14 niekedy v septembri, no ako býva dobrým zvykom, dostane sa aj na množstvo starších iPhonov prostredníctvom bežnej aktualizácie.

Väčšinu toho, čo prináša, teda dostaneš aj na svoj aktuálny jablčný smartfón. Nová inteligencia, komunikácia a zdieľanie – to sú hlavné motívy nového iOS 16 s kompletne prepracovanou uzamykacou obrazovkou, ktorú vidíš vždy, keď zdvihneš svoj iPhone zo stola. Podľa Apple ide o najväčšie zmeny tejto časti iOS v histórii.

Pribudnú hlavne ďalšie možnosti prispôsobenia podržaním prsta na obrazovke. Všimni si, že čas môže byť „skrytý“ za obrázkom tvojich najbližších – iOS automaticky dokáže ich portrét „vystrihnúť“ a posúvať. Budeš môcť zmeniť font, ale hlavne pridať množstvo widgetov.

Takéto možnosti na lockscreene (nie domácej obrazovke) neponúka ani väčšina Androidov. Uzamykacích obrazoviek budeš môcť mať hneď niekoľko a listovať medzi nimi podľa toho, či si doma alebo v práci. V každej situácii totiž môžeš používať iné widgety.

Apple (screenshot Fontech)

Mení sa aj spôsob zobrazovania notifikácií. Najzaujímavejšími sú však „live activities“, teda notifikácie, ktoré nebudú len staticky zobrazovať staré, aplikáciami odoslané správy – teraz sa budú automaticky priebežne aktualizovať, napríklad podľa aktuálneho skóre. Funkciu však budú musieť integrovať vývojári aplikácií, inak nebude fungovať, respektíve po každom góle dostaneš samostatné upozornenie rovnako, ako doteraz.

Apple (screenshot Fontech)

Tri drobné, no mimoriadne užitočné novinky prinášajú tiež správy (iMessages). Už odoslané správy budeš môcť dodatočne upravovať napríklad, ak urobíš chybu, ale aj odstrániť, podobne ako na Facebook Messengeri, ak si obsah svojej nie príliš dobre premyslenej správy rozmyslíš. Poslednou novinkou je možnosť ktorúkoľvek konverzáciu označiť ako neprečítanú pre lepšiu prehladnosť.

Apple (screenshot Fontech)

Do správ sa tiež dostáva funkcia SharePlay, ktorá ti umožňuje spolu s osobou na druhej strane napríklad sledovať rovnaké video v reálnom čase. Apple túto funkciu nedávno predstavil pre videohovory FaceTime, vývojári si ju však podľa neho pýtali aj v Správach.

Novinka zrejme aj pre Slovákov

Jednou z málo známych, no aj v slovenčine takmer dokonale fungujúcou súčasťou iOS, je diktovanie textu a správ namiesto jeho vyťukávania na klávesnici. V novom iOS 16 budeš môcť plynule prechádzať medzi diktovaním a vpisovaním textu. Inak povedané, pri diktovaní textu ťa už nebude otravovať obrazovka diktovania ako dnes, ale bežné klávesy nezmiznú a budú stále použiteľné doslova súčasne.

Apple (screenshot Fontech)

Novinkou z posledných rokov je schopnosť iPhonov „prečítať“ text na fotografiách alebo screenshotoch, vysvietiť ho a pomocou copy – paste vložiť kamkoľvek ako editovateľný text. Apple v iOS 16 túto funkciu sprístupní aj pre video. Čítaš správne, iPhone z videí vytiahne akýkoľvek text, čo bolo prezentované napríklad na YouTube tutoriáloch vysvetľujúcich písanie zdrojového kódu. Podobne vyrezávať by malo byť možné aj iné objekty z fotografií, teda postavy, zvieratá či obrázky. Na toto všetko Apple využíva pokročilú umelú inteligenciu a machine learning.

Apple (screenshot Fontech)

Čo zrejme na Slovensku neuvidíme, je funkcia ApplePay Later. Tá akúkoľvek platbu v obchode cez ApplePay dokáže rozdeliť do 4 menších splátok. Podobnú funkciu ponúka napríklad fintech Klarna, no ApplePay Later by mal fungovať v ktoromkoľvek obchode prijímajúcom bezkontaktné platby. Obchodník totiž okamžite dostane celú sumu (a nemusí integrovať nové služby) a tebe „požičia“ Apple, ktorému potom splátky splácaš. Na Slovensku však nefunguje ani služba Apple Card, takže by nás spojazdnenie pre slovenských majiteľov iPhonov skutočne prekvapilo.

Apple (screenshot Fontech)

Vylepšení sa majú dočkať tiež Apple Mapy, ktoré dokážu ukladať tranzitné karty (električenky) jednotlivých prepravných spoločností a poskytovateľov MHD v zahraničných metropolách. V tých uvidíš aj odhadovanú sumu cesty či lokalitu zdieľaných kolobežiek ako Bolt či Lime. Apple na to všetko vývojárom otvorí API vo svojich Mapách, a je potom len na nich, či funkciu do svojich aplikácií integrujú.

Zdieľanie fotografií s rodinou nikdy nebolo jednoduchšie

Apple si zrejme uvedomuje, že streamovacích služieb pre hudbu, filmy, video a hry je už príliš veľa. Preto pri svojich službách Apple TV+, Apple Music, Apple Books, Apple Arcade a podobných ponúka rodinné zdieľanie. V iOS 16 však výrazne zjednoduší vytváranie a manažment detských účtov v rodinách, kde majú iPhone aj tí najmenší.

Podobne sa v rámci rodiny a funkcie iCloud Shared Library budú zdieľať rodinné fotografie, pri ktorých je problém, že jeden člen rodiny má vždy iba niektoré a iní zase ostatné. Netreba sa však báť, do zdieľanej iCloud knižnice sa budú zdieľať iba fotky, ktoré tam pošleš, tvoje súkromie tak zostane zachované. Možnosť odoslať fotku celej rodine (až 5 členom) budeš môcť zapnúť alebo vypnúť už priamo pri jej fotení v rozhraní fotoaparátu.

Apple (screenshot Fontech)

SafetyCheck je funkciou, ktorou chce Apple chrániť obete rodinného násilia. V prípade rozchodu alebo konfliktu s partnerom stlačením jedného tlačidla okamžite odpojí (bývalého) partnera od zdieľaných služieb, hesiel či citlivých fotografií. V rozhraní iPhonu používateľ okamžite uvidí, čo a s kým aktuálne zdieľa – aj vrátane služieb, pri ktorých si to možno nepamätá.

Apple (screenshot Fontech)

Novinky sa týkajú aj platformy smart domácnosti HomeKit a Apple CarPlay.

HomeKit je ekosystém, prostredníctvom ktorého môže používateľ ovládať jednotlivé smart súčasti ako kúrenie, svetlá a podobne. Problém je, že niektoré produkty fungujú s HomeKitom, iné s Google Home alebo Amazonom Alexa. Partnerstvo so sieťou Matter by však teraz malo zabezpečiť, že podporované budú aj mnohé smart zariadenia od konkurencie. Uvidíme, ako to bude fungovať v praxi.

Aplikácia Domácnosť sa okrem toho dočká podareného redizajnu, ktorý si už naozaj zaslúžila.

Apple (screenshot Fontech)

Podľa Applu má 98 % vodičov v USA auto, ktoré už podporuje Apple CarPlay a väčšina by si auto bez neho ani nekúpila. Od iOS 16 však už CarPlay nebude odsúdené na jednu malú obrazovku kdesi v strede pristrojovej dosky. CarPlay bude môcť (pokiaľ to výrobca auta zapracuje) ovládať a nahradiť všetky displeje, vrátane toho s rýchlomerom a otáčkomerom. Apple tak bude doslova riadiť prístroje v automobile, pričom iPhone vďaka tomu získa aj prístup možnosti ovládať napríklad kúrenie, vyhrievanie sedačiek či klimatizáciu.

Apple (screenshot Fontech)

Témy prístrojovky v aute sa budú dať plne prispôsobiť. Je úplne jasné, že takéto zapracovanie Apple CarPlay do automobilov je totálnou revolúciou a potrvá viac než rok, kým sa reálne dostane do nových automobilov. Viacero značiek však už prisľúbilo podporu.

Apple (screenshot Fontech)

Naozaj nás teda čaká doba, kedy iPhone bude ovládať aj tvoje auto, teda minimálne jeho infotainment a systémy. Bude mať na toto Android odpoveď?

Apple (screenshot Fontech)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP