Nedôjde „len“ k výraznému zdražovaniu cien benzínu a nafty, ktoré môže mať za následok cenovú „šikanu“ spaľovákov, cenový šok zasiahol aj kov vyrobený z druhého najrozšírenejšieho prvku na Zemi. Na tému upozornil portál StraitsTimes.

Ceny kremíka dosahujú nové maximá

Ako informuje portál Fastmarkets, ceny kremíka dosiahli v týždni do piatku 24. septembra svoje nové maximá v dôsledku zníženia jeho dodávok z Číny. Obmedzenie dodávok elektriny v krajine, ktorá je považovaná za najväčšieho výrobcu kremíka na svete, si vybrali daň na celom svete.

Pixabay

V Číne ceny kremíka vzrástli do piatku 24. septembra o 65,2 %. Len týždeň pred týmto obrovským nárastom pritom došlo k ďalšiemu zdražovaniu o 47 %. V priebehu necelých dvoch mesiacov tak vzrástla cena tohto nesmierne využívaného prvku o závratných 300 %.

Kremík tvoriaci až 28 % hmotnosti zemskej kôry je jedným z najvyužívanejších prvkov na svete. Využíva sa takmer vo všetkom, od počítačových čipov, cez solárne panely až po automobilový priemysel. Najväčší dopad zvyšovania cien si zrejme odnesie automobilový priemysel, kde je kremík veľmi hojne využívaný.

Keďže kremík sa využíva aj ako surovina na výrobu silikónu, zlúčenine odolnej voči vode a teplu, ktorá sa často používa v lekárskych implantátoch, deodorantoch, tesniacich hmotách a pod., bude mať zvyšovanie cien kremíka naozaj veľmi negatívny dopad.

Nedostatky kremíka sa prejavujú už aj v oblasti solárnej energetiky. Tam vďaka jeho nedostatku vzrástla cena polysilikónu, hlavnej zložky fotovoltaických panelov, od júna 2020 o viac ako 400 %. Cena polysilikónu 29. septembra vystrelila na približne 28 €, teda najvyššiu sumu od roku 2011.

Cena je závratná

Podľa dostupných informácií sa cena kremíku v tomto storočí pohybovala na úrovni 8000 až 17000 čínskych jüanov za tonu, teda približne 1070 až 2274 €. Neskôr však bolo vydané nariadenie, podľa ktorého museli výrobcovia v provincii Jün-nan na juhu Čínskej ľudovej republiky, obmedziť výrobu až o 90 % pod augustovú úroveň.

Serwan Asaad/UNSW

Pod tieto obmedzenia sa podpísali problémy s dodávkou elektrickej energie. V Jün-nane sa pritom vyprodukuje až 20 % všetkého kremíka v Číne, čo z provincie robí druhého najväčšieho producenta. Vďaka týmto obmedzeniam cena kremíka narástla do astronomických výšin a aktuálne sa pohybuje až na úrovni 67 300 jüanov  (9000 eur) za tonu.

Obmedzenie dodávok elektrickej energie však neohrozuje len Jün-nan. S týmto problémom sa potýka aj provincia  S‘-čchuan, ktorá so svojimi 13 % predstavuje tretieho najväčšieho producenta. Provincia Sin-ťiang na severozápade Číny, ktorá je najväčším producentom zatiaľ funguje bez väčších problémov.

Spolu s neustálym narastaním cien ropy, ale i kovov ako je hliník či meď, nedostatok kremíka vytvára vrásky na čele mnohých dodávateľských reťazcov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú