Dĺžka nabíjania je jedným z najväčších tŕňov elektromobility. Dotankovanie „plnej“ je podstatne rýchlejšie, než plné nabitie elektromobilu. Spoločnosť ABB ale čiastočne tento priepastný rozdiel eliminuje, predstavila novú najvýkonnejšiu rýchlonabíjačku, ktorá sa dostane na verejnosť už koncom roka 2021, informoval portál InsideEVs.

Nová nabíjačka spoločnosti ABB nie je iba najvýkonnejšou komerčne používanou nabíjačkou pre elektromobily. Okrem toho rieši ďalší zásadný problém pri nabíjaní elektromobilov – Ak je nabíjačka obsadená iným používateľom, ostatní jednoducho musia čakať, pokiaľ sa konektor uvoľní.

Až 4 elektromobily súčasne

Nový stojan s názvom Terra 360 dokáže nabíjať elektromobil maximálnym výkonom až 360 kW. Pri nabíjaní jedného elektromobilu tak má nabíjačka ešte poriadnu rezervu, nakoľko 360 kW nabíjanie nepodporuje žiaden z produkčných elektromobilov, ktoré sú aktuálne na trhu.

ABB

Vysoký výkon ale nabíjačka skvele zúžitkuje pri nabíjaní viacerých elektromobilov naraz. Stojan totiž disponuje až štyrmi nabíjacími káblami, čo znamená, že súčasne na ňom môže nabíjať až štvorica elektromobilov.

Nabíjačka následne sama inteligentne prerozdelí svoj maximálny nabíjací výkon medzi všetky zapojené elektromobily. Ak by boli k nabíjačke pripojené napríklad štyri elektromobily s nabíjacím výkonom 100 kW, každý z nich by dostával z nabíjačky 90 kW.

Ak ale jeden z elektromobilov bude mať pomalšie nabíjanie, rezerva sa prerozdelí medzi ďalšie pripojené autá. Samozrejme za predpokladu, že sa dokážu nabíjať ešte vyšším výkonom, aký im v danom momente nabíjačka poskytuje.

ABB

Toto riešenie je mimoriadne výhodné najmä na frekventovaných miestach. Majitelia elektromobilov nemusia čakať, kým niekto pred nimi ukončí nabíjanie a uvoľní nabíjací kábel.

100 km dojazdu za 3 minúty

Ak by existoval elektromobil, ktorý dokáže využiť maximálny potenciál nabíjačky, za 3 minúty by bol schopný dobiť svoju batériu na 100 km dojazdu. Plné nabitie elektromobilu s priemernou kapacitou batérie by tak trvalo menej ako 15 minút, uvádza ABB v tlačovej správe.

Nabíjačky od ABB sú celosvetovo populárne a využíva ich množstvo veľkých poskytovateľov. Na Slovensku ich môžeme nájsť napríklad v službách ZSE Drive. Nový stojan Terra 360 je takisto plne prispôsobiteľný, zákazník si teda môže vybrať potlač či farbu podsvietenia samotnej nabíjačky.

Okrem toho je možné využiť 27″ farebný dotykový displej napríklad na prehrávanie reklamy, videí a podobne. Prvé stojany Terra 360 by sa mali objaviť v prevádzke už koncom tohto roka. Najskôr sa dostanú na európsky trh, ostatné trhy budú nasledovať až v roku 2022.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú