Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pre riešenie zložitých vedeckých úloh a náročných výpočtov dnes ani zďaleka nestačia bežné desktopové počítače ani v tej najvyššej konfigurácii. Múdre hlavy sveta totiž využívajú superpočítače, ktorých výpočtových výkon je priam ohromný. V americkom Texase teraz pribudne Stampede2, ktorý výbavou a výkonom hravo prekonáva svojho predchodcu. 

Pozoruhodný projekt rozbehla Národná vedecká nadácia, ktorá poskytla finančné prostriedky vo výške viac ako 25 miliónov eur pre zvýšenie výkonu superpočítača Stampede. Ten doposiaľ slúžil na riešenie úloh náročných na výpočtový výkon. Od roku 2012 do 2013 ich stihol spracovať viac ako 8 miliónov v 3000 výskumných a vedeckých projektoch. Výkon tohto superpočítača ale už zrejme nespĺňal štandardy, a tak sa dočkal svojej vylepšenej verzie – Stampede2.

„Stádo procesorov“ s extrémnym výkonom

Pomenovanie tohto superpočítača vyplýva z výrazu pre označenie splašeného stáda dobytka alebo aj davu ľudí. Podivné označenie je však v tomto prípade na mieste a predstavuje ohromnú výpočtovú silu a rýchlosť tohto zariadenia. Stampede2 má v porovnaní s predchodcom zlepšiť svoje schopnosti až dvojnásobne. Desaťtisíce vedcov z celého sveta sa tak môžu tešiť na 2-násobne väčšiu pamäť či šírku prenosového pásma. Aj napriek zväčšeniu výkonu spotrebuje táto supervýkonná novinka o polovicu energie menej ako jej predchodca. Navyše bude disponovať vodným chladením, ktoré je omnoho efektívnejšie ako chladenie vzduchom.

zdroj fotografie: Texas Advanced Computing Center

Nenechaj si ujsť
Dokázali sme úžasný pokrok. Už aj úplne jednoduchý kvantový počítač prekonal súčasnú výpočtovú techniku

Na budovaní sa už pilne pracuje a aktuálne bola ukončená 1. fáza výstavby. Do finále čaká Stampede2 ešte kúsok cesty, no už teraz obsadil 12. priečku v rebríčku TOP 500 najvýkonnejších počítačov sveta. Všetku tú výpočtovú silu prinesú procesory Intel Xeon Phi so 4200 uzlami a architektúrou Intel Omni Path. Že si ešte o takom čipe nikdy nepočul? Ide o paralelné procesory so 68 jadrami, s ktorými dosiahne Stampede2 výkon neuveriteľných 18 petaflopov a v týchto letných mesiacoch k nim pribudne ďalších 1736 procesorových uzlov Intel Xeon. Do všetkého špičkového výkonu dokonale zapadne aj inovatívna pamäť Intel na báze 3D XPoint, ktorá dokáže v reálnom čase premieňať veľké množstvo dát na priame výsledky.

Vyrieši aj najzložitejšie úlohy

Načo je však tento extrémny výkon rovnajúci sa 100 000 desktopovým počítačom dobrý? V prvom rade prinesie presnejšie a rýchlejšie odhalenie tumorov zo snímkov magnetickej rezonancie, ale bude môcť v reálnom čase presnejšie predpovedať počasie. S 5-násobne vyššou presnosťou dokáže predpovedať aj zemetrasenia.

Takto ohromný systém je však potrebné aj dobre zabezpečiť. Postarajú sa o to špecialisti z univerzít v Clemsone, Colorade, Ohiu, Indiane a z Cornellskej univerzity. Úlohou superpočítača Stampede2 bude tiež riešiť zložité simulácie či porovnávať merania gravitačných vĺn s kozmologickými modelmi. Jeho pôsobenie v Texase bude nenahraditeľné a svojim špičkovým výkonom prinesie významnú pomoc vedcom po celom svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú