Ešte aj rok po oficiálnom spustení predaja konzol novej generácie sú PlayStation 5 a Xbox Series X celosvetovo beznádejne vypredané a zlepšenie situácie je v nedohľadne. Dopyt po herných zariadeniach je obrovský, k čomu výrazne prispievajú aj marketingové kampane Sony a Microsoftu, v ktorých sa používateľov snažia presvedčiť o nutnosti vlastniť práve ich hernú mašinu.

Mne sa pošťastilo stráviť rok s oboma konzolami, na ktorých som si vyskúšal ako najnovšie herné bomby, tak aj staršie klasiky a okrem toho som mal príležitosť detailne porovnať obe zariadenia a objaviť ich silné aj slabé stránky. Aký teda bol prvý rok v spoločnosti Xbox Series X a PlayStation 5?

Revolúcia? Zatiaľ skôr na papieri

Začnem možno troška skepticky, no revolučný herný zážitok, aký výrobcovia pri predstavení konzol vehementne sľubovali, sa počas prvého roka na next-gen konzolách dostavoval len veľmi pomaly.

Pravdu povediac, výrazne som ho zatiaľ pocítil len pri hŕstke titulov a pokojne môžem skonštatovať jedno – hráči, ktorí sa zatiaľ rozhodli zostať pri starých konzolách alebo sa k tým novým zatiaľ jednoducho nedostali, zatiaľ v oblasti herného zážitku neprišli o nič svetoborné.

Nejde o žiadne veľké prekvapenie. Pri každej medzigeneračnej výmene je veľká väčšina hier spočiatku vydávaná duplicitne – tvorcovia sú na jednej strane obmedzení kapacitami starého, v prípade PS4 a Xbox One viac než 7 ročného hardvéru, na druhej strane ešte len objavujú možnosti nových herných zariadení a testujú ich limity.

Aj preto pri väčšine next-gen titulov v oblasti vizuálneho zážitku nejde o skok, ale skôr plynulý prechod k lepšiemu, ktorý hráč ocení predovšetkým v podobe zvýšeného snímkovania a jemne ostrejších detailov.

Častokrát pritom ide len o zanedbateľné rozdiely, čo dokazuje hneď celý rad tohtoročných multiplatformových titulov. FIFA 22, Resident Evil Village či nedávno vydaný Far Cry 6 jasne demonštrujú, že rozdiel medzi starými a novými konzolami v žiadnom prípade nie je priepastný. Posúďte sami.

Konečne prvotriedny vizuál

Kým pri multiplatformových tituloch o zázraku hovoriť nemožno, citeľne iný príbeh sa píše pri exkluzivitách, ktoré na nových konzolách ako jediné vyčnievajú.

PlayStation 5 svoju silu ukázalo hneď pri vydaní v podobe excelentného remasteru Demon’s Souls a next-gen zážitok hráčom dávkovalo aj ďalšími silnými značkami – spomeniem napríklad neopozeraný Returnal, graficky nadupané dobrodružstvo Ratcheta a Clanka či nedávnu Kena: Bridge of Spirits, ktorá v oblasti vizuálu skutočne vyrážala dych.

Prečítaj si aj
Recenzia Xbox Series X: Privítaj najvýkonnejšiu hernú konzolu súčasnosti

Pôsobivé príklady nájdem aj v tábore Microsoftu, ktorý sa na novej konzole rovnako pochválil vylepšenými klasikami i absolútnymi novinkami. Silne pozitívny dojem vo mne zanechal Gears 5, neodolal som ani oceňovanej adventúre Play Ori and the Will of the Wisps, ktorá sa na XSX predviedla nielen v krajšej grafike, ale rovno pri 120 fps.

Microsoft

Aktuálne na konzole od Microsoftu možno nájsť jednu z najkrajšie vyzerajúcich hier súčasnosti – Forza Horizon 5, fantastickým zážitkom bol aj letecký simulátor, ktorý vierohodným spracovaním svetových metropol zanechal silne pozitívny dojem.

Ak nové konzoly v prvom roku od predstavenia v oblasti grafiky v niečom vynikali, ukázali to len nové exkluzívne značky, ktoré by sme však dokázali v prípade obidvoch zariadení zrátať na prstoch dvoch rúk. V tomto prípade už ale môžeme skutočne začať hovoriť o sľubovanom next-gen zážitku a predzvesti lepších časov.

Dominancia celkom inde
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP