Stratená miniponorka Titan, ktorá mierila k vraku Titanicu, mala zrejme viac problémov, ako sa na prvý pohľad zdalo. Ako totiž informuje ArsTechnica, riaditeľ spoločnosti sa sťažoval na regulácie a aj údajne prehnanú bezpečnosť v ponorkovom priemysle. Azda najdesivejšou je však technika, ktorú Titan využíval vrátane lacného herného ovládača.

Expedícia za štvrť milióna

Podľa webovej stránky spoločnosti OceanGate dokáže miniponorka Titan klesnúť až 4 000 metrov pod morskú hladinu a to s posádkou pozostávajúcou z piatich členov, pričom jeden z nich je vždy pilot celého zariadenia. Podľa stránky OceanGate pôsobí táto ponorka ako špičkové zariadenie s len tými najlepšími technológiami, ako je napríklad trup z titánu a uhlíkových vlákien.

Nie všetky komponenty Titanu sú však tak špičkové, ako firma prezentovala a na jej pilotovanie bol použitý lacný herný ovládač Logitech F710, ktorý je možné kúpiť aj na Slovensku za 30 až 40 eur. Tento ikonický ovládač má veľmi dobré hodnotenia, avšak málokto sa pokúsil o jeho použitie v ponorke, s ktorou bol stratený kontakt hodinu a 45 minút po začiatku ponoru, vysvetľuje CBS News.

Samotná ponorka je uzavretá zvonka, a preto aj ak sa posádke podarí dostať stroj na hladinu, nedokážu ho opustiť. Kyslík sa navyše pomaly ale isto míňa a podľa všetkého nevydrží dlhšie, než do zajtra, 22. júna.

Dôveru v technický stav a spôsobilosť Titanu nevzbudzuje ani rozhovor z novembra 2022, kde riaditeľ Stockton Rush tvrdí, že je v tejto ponorke len jedno tlačidlo a mala by pripomínať výťah.

Stratil sa aj astronaut

Členom stratenej posádky je aj britský miliardár Hamish Harding, ktorý letel 4. júna 2022 za hranicu vesmíru na rakete New Shepard. Tá patrí spoločnosti Blue Origin a prísne sa riadi reguláciami, ktoré zaručujú bezpečie posádky. Keď nedávno raketa New Shepard zlyhala, fungoval automatický záchranný systém bezchybne a dostal kapsulu ďaleko do bezpečia – posádka sa v nej však vtedy nenachádzala.

Regulácie majú dôvod

Regulácie a tvrdá byrokracia dokážu naštvať nejedného človeka, avšak v mnohých prípadoch, obzvlášť pri strojoch vstupujúcich do extrémnych podmienok s ľudskou posádkou, majú svoj zmysel. Rush sa však na regulácie sťažoval a vyhlásil dokonca, že je odvetvie ponoriek až „obscénne bezpečné“, dodáva Insider.

OceanGate

V interiéri Titanu opisuje hneď niekoľko vecí, ktoré je možné bežne kúpiť. Nie v každom prípade je to navyše problém – ak však na komponente závisí život posádky, je lepšie použiť špičkové vybavenie s vysokou spoľahlivosťou a navyše možnosťou záložnej prevádzky pre prípad, že časť tohto komponentu zlyhá.

Na pátraní po stratenej ponorke sa podieľa množstvo záchranárov. Kanadské lietadlo P-8 zapojené do pátrania „zaznamenalo v oblasti zvuky podobné búchaniu“, ktoré sa opakovali každých 30 minút. O štyri hodiny neskôr nasadili do pátrania ďalší sonar, a zvuky bolo opäť počuť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú