Americká automobilka Tesla už dlhšiu dobu pracuje na vývoji svojich vlastných humanoidných robotov v rámci programu Optimus, ktoré majú potenciál nahradiť v továrňach ľudských zamestnancov. Kým pre ľudstvo nemusí ísť zo širšieho hľadiska o najlepšie správy, z toho technologického ide o skok vpred. Ako informuje portál Electrek, Elon Musk očakáva stovky týchto robotov už čoskoro v praxi.

Tisíc robotov v továrni

Robotické zariadenia využíva ľudstvo v priemysle už dlhé roky, avšak po prvý raz sa do praxe dostávajú humanoidní roboti, ktorí dokážu oveľa jednoduchšie nahrádzať ľudských zamestnancov na miestach, ktoré doteraz nebolo možné iným spôsobom nahradiť. Kontroverzný miliardár Elon Musk sa nechal počuť, že už v budúcom roku očakáva v továrni automobilky Tesla až vyše 1 000 takýchto robotov.

Podľa Muska má Tesla zvládať konštruovať týchto robotov za približne 10 000 amerických dolárov, pričom predávať ich má za asi 20 000 USD. Trh má predstavovať až miliardu takýchto robotov ročne, čo by Tesle umožnilo dosiahnuť zisky vyššie, než ktorákoľvek iná firma v histórii. Či je však tento odhad presný a realistický je pri najlepšom otázne – môže totiž ísť len o snahu nalákať investorov.

Tesla/Youtube sceenshot

Tesla už tieto zariadenia testuje vo svojich továrňach a v budúcom roku sa môžu dostať aj k zákazníkom. I keď môžu byť Muskove odhady prehnane ambiciózne, potenciál takýchto robotov je predsa len ohromný a ak sa firme podarí ako prvej dopraviť ich na trh, má šancu zarobiť miliardy.

Prídu nové modely

Elon Musk poskytol aj informáciu, že Tesla plánuje až tri úplne nové modely. O aké modely ide známe nie je, podľa zverejnenej ilustrácie ale môže byť jedným z nich dodávka. Podľa špekulácií je možné, že jedno z týchto skrytých vozidiel by mohlo byť aj dlho očakávané Robotaxi Tesly, ktoré má byť predstavené 8. augusta. Okrem toho Tesla oznámila plány na uvedenie cenovo dostupnejších modelov do konca roka 2024 alebo začiatkom roka 2025.

O krok vpred

Tesla má v tomto prípade náskok a ohromnú výhodu, keďže už roky pracuje na vývoji systému autopilota pri svojich elektrických autách, kde vo veľkom využíva umelú inteligenciu. Tú majú zužitkovať aj roboti programu Optimus, pričom aj ďalšie know-how z výroby áut pri vývoji robotov Tesle pomohlo.

Ako presne bude finálny produkt vyzerať je zatiaľ otázne, keďže každý bude mať pre týchto robotov iné využitie a napriek pokročilej umelej inteligencii nebude Tesla schopná dodávať ich s potrebným softvérom. Je tiež nutné mať na pamäti, že Musk sľuboval ohromný úspech aj v prípade samotného autopilota či robotických taxíkov, pričom ani jedna z týchto technológií zatiaľ v sľubovanej forme na trh stále neprišla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú