Facebook a jeho škandál s chránením a používaním používateľských dát je stále horúcou témou. Len včera vo večerných hodinách prebehlo prvé vypočúvania Marka Zuckerberga americkými senátormi, no šéf Facebooku netušiacky úradoval aj na Slovensku.

Ešte v priebehu marca sa totiž Facebookom začal šíriť príspevok, ktorý vyťažil zo súčasnej kauzy najväčšej sociálnej sieti sveta, keď ponúkal používateľom údajnú možnosť overenia účtu. Informoval o tom napríklad portál Inverse. Lenže podobný trend už nie je len záležitosťou anglicky hovoriacich používateľov, ale presunul sa aj do ďalších krajín. Medzi nimi už od včera nechýba ani Slovensko, upozornil portál Živé.sk.

Stačí napísať komentár

Post, ktorý sa šíri extrémne rýchlo informuje o možnosti zistiť, či profily jednotlivých používateľov sú chránené alebo môžu byť zneužité a treba si zmeniť heslo. Overenie malo prebehnúť len jednoduchým napísaním výrazu „BFF“ do komentáru. Ide o skratku, ktorá je známa najmä medzi mladšími používateľmi. V angličtine vyjadruje spojenie „Best Friend Forever“ (Navždy najlepší priatelia).

Príspevok pritom tvrdil, že túto skratku vymyslel samotný Zuckerberg. Na očividné klamstvo, respektíve vtip, ale začali reagovať tisíce používateľov. Podstata overenia účtu pritom mala spočívať len v tom, či sa výraz „BFF“ zafarbil v komentári nazeleno alebo nie. V skutočnosti však ide o funkciu Facebooku, ktorú uviedol už pred časom, keď automaticky zvýrazňuje určite slová. V slovenčine takto funguje napríklad výraz „Gratulujem“.

Nenechaj sa nachytať

Slovenská stránka, ktorá príspevok zverejnila pritom neskôr opakovane doplnila do statusu, že ide o vtip. Napriek tomu ešte aj teraz neustále pribúdajú nové a nové komentáre. Niektoré už očividne pribúdajú z recesie, no stále je množstvo tých používateľov, ktorí horlivo „overujú svoj profil“. Celkovo je pod príspevkom už vyše 38 000 komentárov. Je však možné, že podobný status sa objaví na viacerých stránkach a celkový počet „nachytaných“ môže byť vyšší. Okrem Slovenska podobne smerovaný príspevok zarezonoval aj napríklad v Turecku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom