Len prednedávnom si mohol zaznamenať kybernetický útok celosvetových rozmerov. Proti takýmto situáciám sa však vie účinne brániť iba málo krajín. Slovensko chce preto prijať opatrenia, ktoré by do budúcnosti zabezpečili našu krajinu a odvrátili možný kybernetický útok na významnú časť infraštruktúry. Pre účinné riešenie tejto situácie sa ale štát rozhodol pre rázne rozhodnutia.

O týchto skutočnostiach informoval vicepremiér pre investície a informatizáciu, Peter Pellegrini, v relácií televízie TA3. Podľa neho musí Slovensko zvýšiť svoju bezpečnosť a ochranu voči možným kybernetickým útokom, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť či dokonca odstaviť dôležitú súčasť infraštruktúry, nemocnice, alebo dokonca elektrárne. Aby sa štát takejto situácii vyhol, zvažujú kompetentní v prípade núdze aj odpojenie celého Slovenska od internetu.

Bezpečnosť
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Dávaj si veľký pozor! Slovákov prezváňajú tieto nebezpečné čísla, na ktoré rozhodne nevolaj späť

Inšpiráciu a skúsenosti chce pán Pellegrini čerpať z veľkých krajín, ktoré sú voči takejto nebezpečnej situácii dobre zabezpečené. Príklad si tak môžeme zobrať z Nemecka či Francúzska. Tento návrh však nie je žiadnou novinkou a prvýkrát sa o ňom hovorilo ešte v roku 2011. V tom čase ale tento zákon nebol schválený, a preto sa dokončuje až v tejto dobe. Podoba tohto návrhu zákona ešte nie je verejne dostupná a bude doplnená vyhláškou Národného bezpečnostného úradu.

DSL kábel
zdroj fotografie: Pixabay

Pre krízovú situáciu v prípade kybernetického útoku však chce mať štát jasno aj v tom, kto a kedy bude vydávať rozkazy. Slovensko sa podľa slov Pellegriniho neplánuje len brániť, ale útok dokonca aj opätovať. Na to majú v budúcnosti poslúžiť útočné kybernetické jednotky. Zatiaľ však nemáme prostriedky a ani možnosti ako celú krajiny odstaviť od pripojenia na internet. Tento kontroverzný zákon je tak iba v rovine návrhu, no už teraz vyvstávajú otázky ohľadom možného zneužitia celého systému počas rôznych krízových situácií v krajine.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom