Švédsky startup Orbital Systems na čele s Mehrdadom Mahdjoubim vyvinul neobyčajnú sprchu s názvom Oas. Tá dokáže využívať efektívny systém sprchovania, ktorý ušetrí až 90 % vody.

Orbital Systems a mladý priemyslový dizajnér Mehrdad Mahdjoubi prinášajú vesmírnu sprchu. Astronauti na svojich misiách vo vesmíre strávia veľmi dlhý čas bez prísunu čerstvej vody. Počas svojho dlhého pobytu vo vesmírnych kapsulách využívajú na umývanie a pitie stále dookola rovnakú recyklovanú vodu. Švédsky startup a jeho šikovný dizajnér sa teda zamysleli a podobný systém prinášajú aj do našich domovov.

Inteligentná sprcha, ktorá šetrí vodu aj energie

Sprcha s názvom Oas funguje v uzavretom okruhu. Teplá voda pri sprchovaní vychádza z hlavice sprchy, pričom neodchádza do odpadových vôd, ale je čerpaná späť do okruhu, kde je recyklovaná a očistená na štandard pitnej vody. Potom sa vracia späť do obehu k sprchovacej hlavici, čím sa používateľ sprchuje tou istou vodou niekoľkokrát dookola. Nemusíš sa však ničoho obávať, nakoľko recyklovaná voda v systéme môže byť dokonca čistejšia ako z vodovodného kohútika.

Celý systém je inteligentný a samozrejme napojený na cloud, pričom je ho možné kontrolovať aj cez aplikáciu v smartfóne. Po dopade vody k odpadovému kanálu sa následne vyhodnocuje jej kvalita cez špeciálne patentované čidlo 20-krát za sekundu. Nežiadúce častice sú odstránené v špeciálnom filtri a baktérie neutralizované zapomoci UV lampy. Voda je následne ohriata a vracia sa späť do sprchovacej hlavice. Výsledkom tak môže byť až 90 % ušetrenej vody a 80 % energie.

Inovácie však niečo stoja a aj sprcha Oas nie je lacný špás. Novinka ťa môže vyjsť až na takmer 3500 € v závislosti od zvolenej variácie. Pokiaľ obchody pôjdu dobre, podľa sturtupu bude cena produktu postupne klesať. Každopádne, portál CNN informoval o výskume, ktorý zhodnotil šetrenie až na 1000 € ročne. Návratnosť by tak bola na úrovni 3,5 roka, no podľa portálu Czechcrunch a zástupcu spoločnosti pre strednú Európu by sa investícia priemernej domácnosti vrátila za 5 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom