Americká spoločnosť SpaceX sa po dlhom očakávaní skutočne blíži k historickému testu rakety Starship, tentoraz si svoje povinnosti skutočne splnila. Najväčšia a najsilnejšia raketa v histórii ľudstva, zároveň jediná schopná kompletného opakovaného použitia, je pripravená na svoj prvý skutočný let do vesmíru. Firma už čaká len na úrady.

Svojim ťahom prekoná dnes najsilnejšiu raketu, SLS, pri štarte až približne dvojnásobne a na orbitu dokáže vyniesť vyše 100 ton, avšak skutočný potenciál odhalí až prvý orbitálny test. Ten sa môže uskutočniť už v marci, teda v najbližších týždňoch, prekvapivo tak, ako predpovedal Elon Musk, ktorý je známy prehnane optimistickými predpoveďami podobných udalostí.

Čaká sa na úrad

SpaceX už dlhšiu dobu narážal na problémy s americkými úradmi, predovšetkým s úradom FAA. Ten je zodpovedný za letectvo a udeľovanie licencií a povolení, ktoré sú potrebné k raketovým štartom. Počas testovania druhého stupňa Starship ale nastali problémy, SpaceX raketu odpálil aj bez príslušného povolenia kvôli nedorozumeniu a nasledovali dlhé mesiace, ktoré priniesli nový posudok.

Environmentálny posudok nakoniec dopadol dobre, avšak momentálne firma čaká na licenciu pre konkrétnu misiu, ktorú chce uskutočniť už v marci. V rámci nej má prototyp Starship po prvý raz odštartovať do vesmíru a ako informuje portál SpaceNews, v ceste už stojí, viac-menej, len potreba samotnej licencie.

SpaceX/Youtube screenshot/Úprava redakcie

Po statickom teste prvého stupňa, kedy sa podarilo naštartovať 31 z celkového počtu 33 raketových motorov Raptor, údajne ostala raketa v dobrom stave a rovnako tak aj samotný stroj.

Gary Henry zo spoločnosti SpaceX dúfa, že sa podarí získať licenciu čo najskôr a umožniť tak vykonať dlho očakávaný test Starship už v marci – Musk v minulom roku predpovedal, že sa tak podarí ešte v minulom júli.

Netradičný test
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP