Satelitov Starlink na obežnej dráhe Zeme neustále pribúda, pričom dnes v noci má spoločnosť SpaceX na pláne ďalší štart, po ktorom sa ich počet bude blížiť k magickému číslu 1000. Na testovaní ich internetového pripojenia sa v súčasnosti podieľajú tisícky beta testerov, ktorí nedávno priniesli aj jeho výsledky v odľahlých oblastiach. Podľa najnovších informácií YouTubera Bretta Batieho však pripojeniu robí problém husté sneženie.

Nové testy ukázali výrazné spomalenie

Nedávne testy internetu Starlink ukázali, že služba funguje spoľahlivo aj na miestach, kde nie je možné nadviazať žiadny mobilný signál, no doposiaľ bolo zverejnených len málo informácií ohľadom funkčnosti pripojenia v extrémnych podmienkach. Tomu sa nedávno vo videu venoval YouTuber Brett Batie, ktorý patrí medzi beta testerov žijúcich v oblasti s hustým snežením.

Batie tvrdí, že v normálnych podmienkach dosahuje rýchlosti na úrovni 50 až 100 Mbps, čo je síce o niečo menej než 120 Mbps pri nedávnych testoch, no stále ide o vcelku dostatočné hodnoty pri súčasnom počte satelitov.

Akonáhle však začalo husto snežiť a biely prášok pokryl celý prijímač, rýchlosť sťahovania a nahrávania klesla na 25 Mbps a 12 Mbps v prvom a 14 Mbps a 8 Mbps v druhom teste, čo je výrazný pokles.

Problémom bol aj veľmi nestabilný ping, ktorý sa pohyboval na hodnotách od 80 až do 400 ms, pričom niekedy došlo až k úplnému výpadku pripojenia. Je však potrebné pripomenúť, že takého problémy nastali iba pri hustom snežení a dážď či oblaky nerobili Starlinku žiadny problém.

SpaceX má riešenie, u niektorých funguje

SpaceX však v prípade satelitných prijímačov Starlink myslel aj na sneh a zabudoval do nich samostatný vyhrievací systém, ktorý dokáže anténu otepliť nad 0 stupňov Celzia, kedy sa sneh topí a skĺza dole. Tento efekt môžeme vidieť aj vo vyššie uvedenom Batieho videu v čase 5:30, kedy je anténa pokrytá vodou z roztopeného snehu.

Zaujímavé je, že u niektorých beta testerov sneh pripojeniu problémy nerobil a vďaka vyhrievaciemu systému boli hodnoty stabilné aj počas sneženia, uviedol jeden z testerov na Reddite. Prípad Batieho tak mohol byť koniec koncov ojedinelý a spôsobený aj kombináciou extrémnych podmienok a aktuálnej konštelácie satelitov nad jeho bydliskom.

Good speeds during the first snow since installation. Dishy is melting the snow from his flat face, and there are no signs of trouble. from r/Starlink

SpaceX pri spúšťaní beta verzie uviedol, že program bude poskytovať rýchlosti na úrovni 100 Mbps, čo sa v mnohých prípadoch skutočne potvrdilo. Čo sa sprístupnenia beta verzie internetu Starlink v Európe týka, CEO spoločnosti Elon Musk začiatkom novembra uviedol, že by sa na starý kontinent mohla dostať už v marci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom