Začiatkom minulého roka to vyzeralo tak, že situáciu na slovenskom trhu s mobilnými operátormi spestrí príchod prvého skutočne virtuálneho operátora Unimobile pod záštitou firmy Uniphone.

Nakoniec sa však všetko zvrtlo a štát zastavil štart virtuálneho operátora kurióznym spôsobom. Situácia na trhu sa však nepáči občianskej iniciatíve Chcem si vyberať, ktorá najnovšie spúšťa petíciu za vytvorenie podmienok pre virtuálnych operátorov, informuje tlačová správa.

Slovensku chýbajú virtuálni operátori. Postaví sa za nich občianska iniciatíva

Ako dôvody petície uvádza občianska iniciatíva vysoké ceny mobilných služieb za telefonovanie a dáta, ktoré sú podľa britského portálu Cable.co.uk jedny z najvyšších v EÚ už niekoľko rokov po sebe. Práve kvôli cenám mobilných služieb vznikol na Slovensku medzi Regulačným úradom a spomenutou iniciatívou aj menší spor, o ktorom sme viac priniesli v našom rozhovore vlani.

Zároveň však iniciatíva argumentuje petíciu tým, že na Slovensku prakticky neexistujú skutoční virtuálni operátori ako v zahraničí. Operátorov ako Juro, Tesco mobile alebo FunFón totiž prevádzkujú samotní mobilní operátori.

Freepik (Úprava redakcie)

„Kým v Európskej únii prevádzkujú v súčasnosti mobilní virtuálni operátori podľa asociácie MVNO Europe 10 % všetkých SIM kariet a v niektorých krajinách dosahuje ich trhový podiel 15 až 20 %, na Slovensku plnohodnotní virtuálni operátori na rozdiel od drvivej väčšiny ostatných krajín EÚ stále neexistujú,“ podotkla iniciatíva Chcem si vyberať v tlačovej správe.

Práve slabá konkurencia má byť podľa iniciatívy dôvodom aj spomenutých vysokých cien mobilných služieb. Chcem si vyberať preto spúšťa petíciu pre vytvorenie podmienok pre vznik virtuálnych operátorov, čím by sa slovenský trh mohol vyrovnať západných trhom, ktoré majú väčšiu konkurenciu a virtuálni operátori tam vplývajú aj na koncové ceny služieb.

Výraznejšie otvorenie trhu bezpochyby vytvára tlak na ceny a prispieva k zavádzaniu inovácií, ako sme boli svedkami pred vyše desiatimi rokmi pri liberalizácii trhu s energiami, ktorá zákazníkom umožnila vyberať si spomedzi viacerých distribútorov elektriny a plynu.

Žiaľ, v oblasti mobilných služieb sme sa na Slovensku zatiaľ obdobného stavu nedočkali, hoci napríklad vo Veľkej Británii vznikol prvý virtuálny operátor už v roku 1999,“ vysvetľuje Michal Rybárik, jeden z iniciátorov občianskej iniciatívy Chcem si vyberať.

NEPREHLIADNI
Slováci majú stále drahé dáta. V rebríčku sme sa po rokoch výrazne prepadli

Petícia dorazí aj na Regulačný úrad. Ten vlani pripomienky zamietol

Iniciatíva doručí petíciu aj Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, Ministerstvu dopravy a výstavby, NR SR a Protimonopolnému úradu. Cieľom je, aby Regulačný úrad otvoril samostatný trh pre virtuálnych operátorov a zvýšil tak hospodársku súťaž. Zároveň by malo byť udelené povolenie na využitie 3,6 GHz frekvenčného pásma.

Hlavný nástroj, ktorý má úrad vo svojich rukách, je spájať prideľovanie frekvencií pre verejné mobilné siete vždy s podmienkou sprístupnenia siete na veľkoobchodnom princípe, za podmienok umožňujúcich replikovať maloobchodnú ponuku,“ dodáva M. Rybárik.

Práve spomenuté frekvenčné pásmo je jedným z posledných, ktoré sa predáva v aukcii. Po jeho získaní by sa však následne stav na Slovensku v oblastí mobilných sietí nemusel podľa iniciatívy Chcem si vyberať zmeniť až do roku 2040.

Iniciatíva sa snažila o sprístupnenie sietí mobilných operátorov pre virtuálnych ešte vlani počas prípravy podmienok na aukciu licencií pre 5G sieť. Úrad však pripomienku zamietol. Redakcia FonTech.sk v súvislosti s touto novou petíciou požiadala mobilných operátorov o vyjadrenie, ktoré bude do článku doplnené, ak bude k dispozícii.

V súčasnosti prebieha verejná konzultácia k návrhu výzvy na predloženie ponúk do výberového konania na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z frekvenčného pásma 3,6 GHz formou elektronickej aukcie.

Cieľom pripravovaného výberového konania je podpora nových technológií 5G a investícií do nových technológií, ako aj v zmysle predvídateľnosti trhu opätovné pridelenie frekvencií v dostatočnom časovom predstihu pred ukončením platnosti súčasných individuálnych povolení vo frekvenčnom pásme 3,6 GHz.

Vzhľadom na to, že lehota na posielanie pripomienok do verejnej konzultácie je do 30.08.2021 a tá ešte neuplynula a rovnako ešte nebola doručená ani avizovaná petícia, tak Regulačný úrad sa v tejto chvíli  ešte nemá k čomu vyjadriť. Pripomienky, ktoré budú doručené počas verejnej konzultácie Regulačný úrad vyhodnotí a zverejní,“ informoval FonTech.sk vo vyjadrení hovorca úradu Ing. Roman Vavro.

Unimobile dostal červenú

Pripomeňme, že prvým virtuálnym operátorom na Slovensku mohol byť vlani Unimobile, ktorý už mal pripravenú aj technológiu na spustenie služieb. Demonštroval ju aj Regulačnému úradu. Pri demonštrácii firma predviedla možnosť volania, odosielania SMS a pripojenia do internetu z vlastných SIM kariet prostredníctvom GSM (2G) a UMTS (3G) siete. Funkčnosť si môžeš pozrieť aj na videu.

Uniphone

Virtuálny operátor zvažoval spustenie rádovo už do niekoľkých mesiacov a čakalo sa na postup mobilných operátorov, ktorí mu mohli poskytnúť svoju sieť. Nestalo sa tak a celý projekt dostal na Slovensku červenú. Bližšie informácie o pôvodných plánoch Unimobile sme priniesli aj v ďalších článkoch.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú