Medzi inými čínskymi spoločnosťami sa na čiernej listine z januára tohto roka ocitlo aj Xiaomi. Súd v USA však dočasne zastavil platnosť rozhodnutia Ministerstva obrany uvedeného počas vlády Donalda Trumpa, informuje Reuters.

Ministerstvo obrany v posledných dňoch vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa zaradilo 8 čínskych firiem na čiernu listinu a zakázalo americkým investorom do týchto spoločností investovať. Svoje podiely museli po začatí platnosti nariadenia odpredať do novembra tohto roka.

Krátko pred začiatkom účinnosti rozhodnutia ho pozastavil súd. Kontroverzné zmeny mali prísť do platnosti budúci týždeň a súd tak rozhodol o ich pozastavení na poslednú chvíľu. Rozhodnutie vydal v piatok. Xiaomi podalo súdnu žalobu ešte v januári.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Okresný sudca Rudolph Contreras vo Washingtone D.C. nakoniec rozhodol, že obžalovaná strana (Ministerstvo obrany) nepreukázala presvedčivé dôvody týkajúce sa ohrozenia národnej bezpečnosti v spore so Xiaomi. Ministerstvo rozhodnutie súdu nekomentovalo.

Xiaomi vo svojom vyjadrení rozsudok schvaľovalo a tvrdí, že označenie spoločnosti za „čínsku vojenskú firmu“ je „svojvoľné“ a „rozmarné“. The Wall Street Journal informuje, že dôvodom zaradenia firmy na listinu je udelenie ceny, voľne preloženej ako „Vynikajúci budovateľ socializmu s čínskymi charakteristikami“ jej zakladateľovi, Lei Junovi. Xiaomi bude naďalej bojovať za to, aby bolo rozhodnutie ministerstva označené za nezákonné a natrvalo zrušené.

Ďalšie články:

Zdroj: Reuters, The Wall Street Journal

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom