Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump vydal pred koncom vo svojom úrade ďalšie nariadenia namierené proti spoločnosti Huawei. Po komplikovanom vývoji napätej situácie medzi USA a Čínou sa Trump rozhodol v posledných dňoch pred odchodom zrušiť aj doterajšie licencie pre dôležitých dodávateľov Huawei, medzi ktorých patrí Intel či kórejský výrobca pamätí Kioxa, informuje Reuters.

Čínska spoločnosť Huawei bola pridaná na čiernu listinu USA ešte na jar v roku 2019. Reštrikcie administratívy Donalda Trumpa mali zásadný dopad na fungovanie giganta a vývoj nových produktov či využívanie amerických technológií, ku ktorým stratila firma vo veľkej miere prístup.

Po čase sa však podarilo dosiahnuť istú formu dohody a štáty začali udeľovať tamojším technologickým spoločnostiam výnimky – licencie na dodávanie technológií pre Huawei. Takúto licenciu získal aj Intel a ďalšie americké spoločnosti. Aktuálne však Trump mnohé výnimky ruší.

Trump ruší doterajšie licencie. Huawei opäť príde o kľúčových dodávateľov

Podľa informácií agentúry Reuters má ministerstvo obchodu v USA v pláne zamietnuť veľké množstvo licencií pre dodávateľov Huawei a odvolať aspoň jednu z predtým vydaných výnimiek. Takéto rozhodnutie tak stavia čínskeho giganta opäť do zlej pozície, príde totiž aj o dodávky technológií a hardvéru, na ktoré mali dodávatelia doteraz licencie.

Obmedzenie a zrušenie dodávok sa pritom týka aj Intelu či výrobcu pamätí Kioxa (známy aj ako Toshiba Memory Corporation). Trumpova administratíva tak chce v závere svojho vládnutia zrušiť celkovo 8 licencií a zamietnuť až 150 ďalších žiadostí o udelenie výnimky.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr (Úprava redakcie)

Toto množstvo žiadostí pritom predstavuje dodávky technológií a tovaru zhruba za 120 miliárd dolárov. Doteraz neboli vyriešené ani ďalšie žiadosti o dodávky v hodnote 280 miliárd dolárov, no vzhľadom na aktuálne dianie budú s vysokou pravdepodobnosťou všetky zamietnuté.

Zasiahnutí dodávatelia majú mať 20 dní na reakciu a odpoveď, pričom rezort obchodu v USA potom do 45 dní oznámi prípadné zmeny predtým, ako budú oficiálne schválené. Následne budú mať technologické firmy ďalších 45 dní na odpoveď.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)/Flickr

Pripomeňme len, že Spojené štáty doteraz zakázali aj dodávky technológií pre Huawei, ktoré boli vyrábané pomocou amerických technológií nielen na vlastnej pôde, ale aj v zahraničí.

V praxi to znamenalo, že aj zahraničný dodávateľ, ktorý vyrábal a vyvíjal softvér alebo hardvér pre tohto giganta pomocou amerických technológií, musel obchodovanie s Huawei ukončiť. Príkladom je spoločnosť TSMC, ktorá sa sústredí na výrobu mobilných procesorov pre smartfóny.

Nenechaj si ujsť
Na Huawei dolieha vážna kríza. Cieľom je teraz hlavne prežiť, tvrdí vedenie

Hoci sa tak v uplynulom roku zdalo, že štáty postupne uvoľňujú niektoré opatrenia formou udeľovania licencií pre dodávky od amerických firiem, aktuálne dianie vypovedá o opaku.

Takéto rozhodnutie mierené proti Huawei opäť môže ovplyvniť výrobu a vývoj jeho zariadení, v ktorých znova nebudú môcť byť využité ani technológie Intelu a ďalších dodávateľov.

Na čiernej listine sa už ocitlo aj Xiaomi

Od posledného kontroverzného kroku Trumpovej administratívy pritom uplynulo len pár dní. Nedávno totiž USA pridali na čiernu listinu ďalšieho veľkého výrobcu smartfónov z Číny. Xiaomi sa na listine ocitlo pre podozrenia, že je napojené na čínsku armádu. Tieto informácie však spoločnosť razantne odmietla.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

V tomto prípade neznamená zaradenie Xiaomi na čiernu listinu tak prísne obmedzenia ako pre Huawei, no americkí investori už nemôžu do spoločnosti investovať a do novembra tohto roka musia odpredať aj svoje doterajšie podiely.

Na tomto zozname sa pritom spolu so Xiaomi ocitlo ďalších 8 čínskych spoločností. Viac detailov k téme sme priniesli v tomto článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú