V Česku sa za dva týždne začne testovať celoeurópsky digitálny zelený pas, ktorý by mal ľuďom umožniť cestovanie po Európe. Česká republika je totiž spolu s ďalšími krajinami EÚ, ako napríklad s Rakúskom, v prvej technickej testovacej fáze tohto covidového preukazu. Pre Českú televíziu to potvrdil eurokomisár Didier Reynders, ktorý má koronavírusový pas na starosti.

Ostrý štart preukazu, ktorý uľahčí cestovanie napríklad na letné dovolenky, plánuje EÚ podľa Reyndersa spustiť už v júni. V Bruseli preto aktuálne prebieha intenzívna fáza rokovaní, príprav a testovania.

Spolupracujeme s Českou republikou, ako aj s ostatnými 26 štátmi, aby sme si boli istí, že máme pripravené technické podmienky. Aby všetci občania mohli požiadať o certifikát, v ktorom budú uvedené všetky očkovania, prekonané ochorenie (COVID-19) alebo testy,“ povedal Reynders.

EÚ počíta s tým, že zelený pas bude v jednotlivých členských štátoch jednotný, približuje ČT24. Zároveň ale bude súčasťou národných aplikácií, ktoré budú pripravené v jazyku konkrétnej krajiny. Zatiaľ nie je známe, či bude možné tieto preukazy využiť napríklad na vstup na koncerty či do reštaurácií.

Samozrejme, bude to možné. Ale len na národnej úrovni. Teda len ak to budú chcieť štáty využiť i na takýto účel, budú to musieť samy schváliť na svojom území,“ vysvetlil Reynders.

Európska komisia požaduje, aby bolo vystavenie covidových dokumentov zdarma a členským štátom ponúka na zavedenie celého systému milión eur.

Diskusiu o technickom riešení tohto zeleného pasu spustilo na Slovensku s odborníkmi aj NCZI. Zatiaľ však nie je presne známe, ako bude tento pas vyzerať a ani to, za akých podmienok bude vydávaný.

„Národné centrum zdravotníckych informácií je zo zákona správcom a prevádzkovateľom národného zdravotníckeho informačného systému, a teda garantom zdravotníckych dát. Prostredníctvom platformy Slovensko.Digital chceme osloviť odbornú a širokú verejnosť s cieľom otvorenia diskusie k zeleným certifikátom.

NCZI chce pozorne sledovať podnety, námety a odporúčania, a aktívne pristupovať k inšpiratívnym výstupom z diskusie. Zároveň zabezpečiť transparentný proces prípravy a realizácie tak očakávaného riešenia v dobe pandémie ako je zelený certifikát. Na konci by malo byť nielen zvýšenie komfortu ľudí v bežnom živote, ale aj kvalitná infraštruktúra covidových dát,“ vyjadril sa generálny riaditeľ NCZI Róbert Suja.

Zelený certifikát poskytne informácie napríklad o tom, či má daný občan za sebou vakcináciu. Tiež má vypovedať o aktuálnych výsledkoch PCR a antigénových testov alebo o tom, či daná osoba toto ochorenie prekonala. Informácie by boli sprístupnené oprávneným orgánom ako QR kód.

Členské štáty EÚ počas jari pripravujú logistické kroky, aby pri predstavení digitálnej infraštruktúry, ktorú Európska komisia predstaví počas leta, už bolo zabezpečená autentifikácia digitálnych zelených certifikátov na území EÚ, hovorí NCZI. Európske štáty budú mať potom dostatok času na zapracovanie prípadných zmien v národných zdravotníckych systémoch či v legislatíve.

Zdroj: TASR, NCZI

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom