Ruská raketa Sojuz vyniesla v utorok na orbitu iránsku vesmíru družicu Chajjám na diaľkový prieskum Zeme. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Raketa odštartovala z ruského kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane o 05:52 miestneho času (01:52 SELČ). Rusko neskôr potvrdilo, že satelit sa na obežnú dráhu dostal.

Americký denník The Washington Post minulý týždeň citoval nemenovaného západného predstaviteľa bezpečnostných služieb, podľa ktorého Rusko plánuje túto družicu niekoľko mesiacov – alebo aj dlhšie – využívať pre potreby vojenskej invázie na Ukrajinu. Následne má nad družicou prevziať kontrolu Irán.

Irán v nedeľu takéto tvrdenia poprel. Iránska vesmírna agentúra uviedla, že Irán bude mať družicu Chajjám pod kontrolou „od prvého dňa“. Cieľom jej misie je sledovať iránske hranice, podporovať poľnohospodársku výrobu a monitorovať i vodné zdroje a prírodné katastrofy.

Chajjám váži viac než pol tony a je pomenovaný po perzskom vedcovi, matematikovi a astronómovi Omarovi Chajjámovi (1048 – 1131).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP