Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone v utorok odmietlo obvinenia amerických médií, že za kybernetický útok na IT systémy americkej spoločnosti Colonial Pipeline je zodpovedná hekerská skupina DarkSide spájaná s Ruskom.

Veľvyslanectvo vo svojom vyhlásení, zverejnenom v noci na utorok na Facebooku, deklarovalo, že odmieta „nepodložené výmysly jednotlivých novinárov“ o zapojení Ruska do počítačového útoku na spoločnosť Colonial Pipeline, ktorá je objemovo najväčším prevádzkovateľom ropovodov v USA.

Ruskí diplomati vo svojom vyhlásení upozornili „na pokusy amerických médií“ spojiť incident s Moskvou a poukázali pri tom na fakt, že americký prezident Joe Biden predtým uviedol, že Biely dom takéto informácie nemá. Ruské veľvyslanectvo v tejto súvislosti upozornilo, že „americké úrady pripisujú vinu za incident zločineckej skupine DarkSide a nespájajú ho s konkrétnymi krajinami“.

„Kategoricky odmietame ničím nepodložené domnienky jednotlivých novinárov a znova opakujeme, že Rusko nepodniká zlomyseľné operácie vo virtuálnom priestore,“ uvádza sa vo vyhlásení ruskej ambasády v USA.

Vírus ransomware zasiahol v piatok 7. mája IT systémy firmy Colonial Pipeline, ktorá sieťou potrubí prepravuje ropné produkty z Texasu na východné pobrežie USA. Hekeri tak paralyzovali ropovod a dodávky ropných produktov.

Americká vláda v nedeľu v súvislosti s týmto počítačovým útokom vyhlásila stav núdze, ktorý umožní prepravu ropných produktov po ceste – z rafinérií na pobreží Mexického zálivu do ľudnatých oblastí na juhu a východe USA.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) označil za páchateľa počítačového útoku zoskupenie DarkSide. Prvýkrát sa DarkSide stal známym v lete roku 2020. Hekeri z tejto asociácie sa považujú za akýchsi „moderných Robinov Hoodov“: vyhlasujú, že neútočia na nemocnice, školy a iné neziskové organizácie, ale „iba vyberajú“ peniaze od veľkopodnikateľov a takto získané prostriedky potom posielajú na dobročinné účely.

Samotná skupina DarkSide vo svojom vyhlásení naznačila, že na spoločnosť Colonial Pipeline zaútočili pridružení hekeri bez jej vedomia. Uviedli to vo vyhlásení, z ktorého citovala britská verejnoprávna spravodajská spoločnosť BBC.

Ďalšie články:

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom