V správe boli použité materiály TASR.

Činnosť Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) by sa mohla rozšíriť, okrem uskutočňovania prenosov a záznamov z vybraných udalostí a podujatí by mohla byť oprávnená aj na výrobu signálu pre uskutočňovanie takých prenosov. Predpokladá to novela zákona o RTVS, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

Veľké zmeny

Novela má podľa predkladateľov odstrániť aplikačné problémy, ktoré v minulosti vznikali napríklad pri vyčlenení finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na výrobu vysielacieho signálu z významných športových podujatí, keď v dôsledku absencie oprávnenia RTVS na výrobu signálu musela vyrobiť tento signál externá alebo zahraničná súkromná spoločnosť.

Pre RTVS môže ísť o dôležitú zmenu, ktorá jej vynahradí straty spôsobené tým, že príde nielen o prenosy MS v hokeji, ale aj o priame prenosy z hokejovej Tipos extraligy. Ako potvrdil prezident SZĽH Miroslav Šatan, tie bude od nového ročníka vysielať skupina JOJ.

RTVS navyše disponuje technickým zariadením, nevyhnutne potrebným na výrobu a zaznamenanie významných udalostí a podujatí aj technickým personálom pre výrobu signálu. Účinnosť by mohla novela nadobudnúť od 1. augusta.

RTVS celkovo prechádza veľkými zmenami a mnohé z nich sa dotknú aj obyvateľov Slovenska. Má napríklad odpadnúť povinnosť platenia koncesionárskych poplatkov a miesto toho bude RTVS financovaná priamo z rozpočtu podľa HDP krajiny. Odpadne tak nepríjemná byrokracia a problémy, ktoré tieto poplatky spôsobovali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú