Francúzska automobilka Renault v stredu oznámila, že investuje 145 miliónov USD (129,20 milióna eur) do výrobcu elektromobilov JMEV, ktorý bude jeho spoločným podnikom s čínskou skupinou Jiangling Motors Corporation (JMCG). To Renaultu umožní rozšíriť produkciu svojich elektromobilov na najväčšom automobilovom trhu na svete, informuje TASR.

Francúzsky výrobca bude mať podiel vo výške 50 % v JMEV, rovnako ako JMCG. „Toto partnerstvo vo výrobe elektrických vozidiel (EV) s JMCG podporí náš plán rastu v Číne a naše schopnosti v oblasti EV,“ povedal Francois Provost, šéf čínskej divízie Renaultu. „Využijeme naše skúsenosti v oblasti výskumu a vývoja, výroby, predaja a služieb,“ dodal.

Firma JMEV v súčasnosti vyrába cenovo dostupné elektrické sedany a športovo-úžitkové vozidlá a jej počiatočná výrobná kapacita je 150 000 vozidiel ročne. Renault už vyrába elektromobily v Číne v spoločnom podniku s Dongfeng Motor. Plánuje tiež výrobu EV v spoločnom projekte s Brilliance Automotive.

Čínsky koncern JMCG vlatní tiež 50 % v Jiangling Holdings, ktorá je najväčším akcionárom firmy Jiangling Motors Corp (JMC). A JMC je zase jedným zo spoločných podnikov amerického Fordu v Číne. Predaj tzv. nových elektrických vozidiel (NEV) v Číne vzrástol v júni o 80 % na 152 000 kusov a ich predaj za šesť mesiacov do konca júna sa zvýšil o 50 % na 617 000, aj keď celkový odbyt automobilov v Číne klesol. (1 EUR = 1,1223 USD)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú